Postavit se na vlastní nohy není vždy jen nutností. Polovina z českých živnostníků a podnikatelů začala podnikat kvůli touze po seberealizaci a samostatnosti. Ukázal to průzkum, který pro Raiffeisenbank realizovala agentura STEM/MARK. Takových lidí je 44 %. Dalších 48 % začalo s podnikáním poté, co například přišli o zaměstnání nebo se dostali do finančních problémů a sháněli přivýdělek. Ve zbylých 8% případů vedla k založení živnosti náhoda či zvědavost, u některých je podnikání rodinnou tradicí, která jim tuto dráhu předurčila.
Ať už má samostatné podnikání jakékoli příčiny, vede tento krok u 81 % k životní spokojenosti a k naplnění snů o nezávislosti, cestování, rozvíjení zájmů či hmotném zajištění sebe a své rodiny,
říká Jan Figlovský, produktový manažer Raiffeisenbank. Čtyřem pětinám oslovených lidí totiž podnikání přináší více radostí než starostí a pomáhá jim plnit si své sny. Negativní pocity ze svého podnikání má pouze 19 % majitelů živností. Z toho důvodu také pouze čtvrtina oslovených podnikatelů uvažuje v blízké budoucnosti podnikání ukončit. Ostatní směřují k udržení své pozice na trhu (43 %), nebo plánují svůj podnik rozšiřovat (29 %).
Pokud někdo přemýšlí o konci podnikání, bývá to často dáno složitostí a proměnlivostí podnikatelského prostředí. Téměř dvě třetiny respondentů trápí nestálost a komplikovanost legislativy. Ve své praxi se musí potýkat s řadou zbytečných administrativních překážek a bariér. Sdružení podnikatelů a živnostníků v rámci expertní skupiny Ministerstva obchodu a průmyslu jich identifikovalo 145, z nichž 32 už bylo odstraněno a legislativně vyřešeno. Další zdroj problémů v podnikání představuje nekorektní chování lidí, s nimiž podnikatelé přichází do styku, a to v rovině mezilidských vztahů i platební morálky. To se týká nejen obchodních partnerů či zákazníků, ale i vlastních zaměstnanců. Ty spolu s vlastními rozhodnutími a chybami vidí jako příčinu komplikací 30 % dotázaných.
A co by tedy podnikání usnadnilo? Oslovení živnostníci a podnikatelé by uvítali snížení daní a jiných poplatků, případně daňová zvýhodnění a úlevy. Mezi další faktory s pozitivním dopadem na rozvoj podnikání zařadilo 36 % respondentů otevřený trh Evropské unie a 31 % příznivé legislativní změny. Vítáme všechny změny, které vylepšují podnikatelské prostředí, jako například směrnici EU o povinnosti odvádět DPH jen ze zaplacených faktur nebo povinnost úhrady faktury nejpozději do 30 dnů s hrozbou vysokých sankcí,
říká Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.