Ve třetím čtvrtletí tohoto roku si Česká správa sociálního zabezpeční (ČSSZ) tvrdě došlápla na pojištěnce, kterým doktor vystavil neschopenku. Provedla 118 a půl tisíc kontrol a rozdala přes 2 a půl tisíce postihů. Nejvíce hříšníků bylo v Plzeňském kraji, kde ČSSZ zaznamenala celkem 380 postihů. Naopak nejméně postihů bylo v Praze. Zkontrolován byl téměř každý desátý pojištěnec, který byl na neschopence.
Neschopenku vypisuje ošetřující lékař v případě pracovní neschopnosti. Kontroly pak provádí pověření pracovníci okresních správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Při vystavení neschopenky je pojištěnec povinen sdělit lékaři platnou adresu, kde se bude v průběhu nemoci vyskytovat. Na tomto místě se musí i zdržovat, ven lze vyjít pouze v časech vymezených lékařem v rámci povolených vycházek.
Čtěte také: OSVČ na neschopence. Hloupost, nebo se to může vyplatit?
Pokud dorazí kontrola, musí pojištěnec poskytnout součinnost k jejímu provedení, například mít funkční a označený zvonek. Zaměstnavatel má právo provádět v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti kontrolu sám, ale zároveň se může obrátit s žádostí o kontrolu přímo na OSSZ.
Ta může v případě porušení léčebného režimu snížit nebo úplně odebrat náhradu mzdy, stejně tak může v prvních 14 dnech učinit zaměstnavatel.
Čtěte také: Náhrada mzdy se v roce 2015 zvyšuje, dobrovolné pojištění se ruší