Minimální mzda v roce 2016 opět vzroste. Její výše dosáhne 9 900 korun. Vstřícný krok vlády směrem k zaměstnancům ale dělá vrásky na čele zaměstnavatelům. Ruku v ruce s navýšením minimální mzdy jde také navýšení zdravotního pojistného.
Čtěte také: Vláda zvyšuje minimální mzdu. Snížíme zaměstnanecké benefity, hrozí podnikatelé
Od minimální mzdy se odvíjí výše pojistného na zdravotní pojištění osob bez zdanitelných příjmů a minimální platby pojistného za zaměstnance,
říká Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Pojistné se zvýší o 95 korun
Pojistné se vypočítává jako 13,5 % z vyměřovacího základu. Pokud bude minimální mzda 9 900 Kč, bude nutné odvádět pojistné na zdravotní pojištění z tohoto vyměřovacího základu, a to ve výši 1 337 Kč. Dosud je minimální mzda 9 200 Kč, pojistné je tedy 1 242 Kč. Zdravotní pojistné tak naroste o 95 korun měsíčně.
Psali jsme: Vyšší minimální mzda nám uškodí, neměli by ji určovat politici, tvrdí asociace
Zaměstnavatel musí odvádět pojistné nejméně ve výši odpovídající minimu za každého zaměstnance, na kterého se vztahuje povinnost placení pojistného alespoň z minimálního vyměřovacího základu. V případě, že je zaměstnanci zúčtován příjem nižší než minimální mzda, je nutné provést odpočet a poté doplatit pojistné do zákonného minima.
Pokud se na zaměstnance nevztahuje povinnost dodržet minimální vyměřovací základ (jde například o zaměstnance, který je zároveň osobou samostatně výdělečně činnou a odvádí minimální zálohy), je za něj pojistné odváděno vypočtené jen ze skutečné výše příjmu.
Psali jsme: Minimální mzda má od roku 2016 opět vzrůst, a to na baťovských 9900 korun
OSVČ se navýšení minimální mzdy nedotkne
Osob samostatně výdělečně činných se nárůst minimální mzdy na 9 900 korun nějak výrazně nedotkne. Pojistné, které odvádí, souvisí s výší průměrné mzdy. Stejně tak nebude mít vliv na odvody pojistného za důchodce, nezaměstnané, nebo například ženy na mateřské, za které pojistné hradí stát.