300 tisíc lidí přijde během pěti let o práci. Bude nutná rekvalifikace

12. 3. 2024

Sdílet

12.3.24 3*/muž, žena, šok, zoufalství, děs, strach, podvod Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Klesá zájem o nízkokvalifikované profese, které byly doposud doménou České republiky. 300 tisícům lidí tak hrozí v následujících pěti letech ztráta zaměstnání. V České televizi to prohlásil šéf Úřadu práce (ÚP) Daniel Krištof.

Podle něj bude nutné, aby milion zaměstnanců posílil své profesní dovednosti. Souvisí to s technologickým vývojem, kterému se snaží Úřad práce přizpůsobit a již nyní nabízí rekvalifikační kurzyVýzva je pečovat o své dovednosti a průběžně je doplňovat. Není to tak, že člověk dostal vzdělání na základní, střední, vysoké škole, a to už stačí, prohlásil v ČT Krištof. 

Ten doplnil, že kvůli možné ztrátě zaměstnání není důvod k panice. Nezaměstnanost v ČR je třetí nejnižší v Evropské unii, aktuálně se pohybuje na hranici čtyř procent. 

Trh by mohla rozhýbat i výpověď bez udání důvodu

Podle ekonomů by trh navíc rozhýbala nová možnost výpovědi bez udání důvodu. Vychází z návrhu Národní ekonomické rady vlády (NERV), který má nastartovat českou ekonomiku.

Souhlasíte se zavedením výpovědi bez udání důvodu?

Výpověď bez udání důvodu by měla pomoci firmám při výběru zaměstnanců. Ministr financí Zbyněk Stanjura doplnil, že by však zaměstnavatel musel zaměstnanci uhradit odstupné. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky není tato možnost za současných podmínek na pořadu dne, proto se k výpovědi bez udání důvodu nekloní

Modernizace zákoníku práce s ohledem na vyvíjecí se potřeby trhu, jeho pružnost v oblasti náboru nových zaměstnanců, regulace pracovní doby, propouštění zaměstnanců. Možnost propuštění zaměstnance bez udání důvodu, v rozumné lhůtě s odstupným závislým například na výši odpracovaných let apod. Inspirace přichází ze zahraničí, zejména dánský model flexicurity, je uvedeno v návrhu NERVu. 

Další možná změna v zákoníku práce: Výpověď zaměstnancům bez udání důvodů Přečtěte si také:

Další možná změna v zákoníku práce: Výpověď zaměstnancům bez udání důvodů

Autor aktuality

Michael je šéfredaktorem Podnikatel.cz a jeho doménou jsou rozhovory. Zajímá se o marketing, e-commerce a nové technologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).