Podle zákona musí být žádost o důchod vyřízena do 90 dnů. To se však poslední měsíce nedělo. Kvůli vysokému počtu podaných žádostí o předčasný důchod v závěru roku 2022 se prodloužila doba jejich zpracování.
Jak ale nyní informuje Česká správa sociálního zabezpečení, situaci v oblasti vyřizování žádostí o důchod se daří stabilizovat. Do konce června by měly být vyřízeny všechny žádosti, u kterých doba řízení překračuje zákonem stanovenou lhůtu.
Zatímco k 15. května se v pásmu nad 90 dnů nacházelo 22,4 tisíce žádostí o starobní důchod (z toho 18 tisíc žádostí o předčasný starobní důchod), k 16. červnu se v pásmu nad 90 dnů nachází 12,5 tisíce žádostí o starobní důchod (z toho 6325 žádostí o předčasný starobní důchod). V období od 1. června do 13. června 2023 bylo zpracováno celkem 17,5 tisíce žádostí, což znamená v průměru 1952 případů denně.
Pokud během následujících pracovních dnů zbývajících do konce června nenastanou žádné nepředvídatelné překážky a zaměstnanci zpracují alespoň cca 1600 případů denně, podaří se do konce června zpracovat přibližně 20 tisíc případů a celou situaci tak stabilizovat,
uvádí úřad.
Také v letošním roce pokračuje sepisování žádostí o předčasný starobní důchod, kde klient v roce 2022 nárok na důchod uplatnil, ale žádost o důchod sepisuje až během roku 2023.
Pokud žadatel nesouhlasí s rozhodnutím ČSSZ, lze proti němu podat písemné námitky, a to do 30 dnů od jeho doručení. V námitkách je nutné uvést, s čím konkrétně žadatel nesouhlasí, proč rozhodnutí považuje za nesprávné a co požaduje.