Hlavní navigace

Názory k článku
AMSP: Pokud se zvýší odvody OSVČ, vyžene to část z nich do šedé zóny

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 2. 2023 19:44

    ViR

    Pokud to "strana a vláda" špatně nastaví (a na to jsou naši ministerští úředníci mistři, když připravují politikům podklady, bez znalosti reálného prostředí a od zeleného stolu), tak to jednak může vyhnat nízkopříjmové OSVČ do "šedé zóny" melouchaření (a to dokonce "legálního", zejména u seniorů), ale také to může naopak tu příjmově zajímavější část OSVČ přimět k přechodu na podnikání prostřednictvím právnické osoby, kdy stát může v reálu dostat ještě méně, než nyní.

    Nedávno jsem si totiž dělal srovnání OSVČ a s.r.o., a to při roční fakturaci 1,8. mil. Kč a nákladovosti 60 % mimo mzdových nákladů u s.r.o., aby to bylo srovnatelné s OSVČ.

    A v případě že by si podnikatel (podílník) ze s.r.o. vyplácel minimální mzdu, a zbytek si vzal jako podíl na zisku, byla by složená daňová kvóta (a tedy i čistý příjem podnikatele) v obou případech ve velmi podobných hodnotách.

    Ovšem za předpokladu, že potřebujete část zisku reinvestovat do podniku, a/nebo pokud využijete zaměstnanecké benefity v rámci s.r.o. (které si jako OSVČ vzít nemůže), tak je s.r.o. ekonomicky výhodnější.

    Další "drobné" výhody plynou třeba z toho, že zatímco OSVČ vždy ručí za JAKOUKOLI ztrátu celým svým majetkem, podílník s.r.o. ručí jen do výše vkladu, a jednatel jen za ZAVINĚNOU ztrátu, zejména způsobenou úmyslně, či hrubou nedbalostí, ale nikoli již běžným "podnikatelským rizikem".

    Ano, s.r.o. je jistě sministrativně náročnější, nicméně při obratech nad nějakých 100 tis. měsíčně už to stojí za zvážení a kalkulaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).