AMSP ČR: Zatímco se v Německu chystají snížit daně, u nás podnikatelům ještě "naloží"

9. 3. 2023

Sdílet

9.3.23 3krát/žena, podnikatelka, smutek, zoufalství, deprese Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Situace v oblasti podnikání není příznivá téměř nikde po celé Evropě. Po covidové pandemii přišel skokový růst cen energií. To vše mělo a stále má negativní dopad. 

Jen za únor letošního roku bylo v České republice vyhlášeno 66 bankrotů obchodních společností a 385 bankrotů fyzických osob podnikatelů. Pozorujeme mírný růst počtu firemních bankrotů. V lednu i v únoru byl vyhlášen bankrot u více firem, než byl měsíční průměr v letech 2021 i 2022, uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V České republice pak mělo vliv na čísla týkající se počtu živnostníků zavádění povinných datových schránek. Důsledkem toho je rekordní počet rušení živností a vrácení živnostenských listů. V únoru 2023 zrušilo živnost 78 042 podnikatelů, což je téměř shodný počet jako za celý loňský rok, kdy podnikání ukončilo 80 163 OSVČ.

Vlna rušení živností nepolevuje: Za 14 dní skončilo 25 tisíc podnikatelů Přečtěte si také:

Vlna rušení živností nepolevuje: Za 14 dní skončilo 25 tisíc podnikatelů

Jak už však bylo řečeno, situace je špatná po celé Evropské unii. Podle údajů Eurostatu dramaticky narůstá počet bankrotů v celé EU, uvádí Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). 

Asociace však ve své tiskové zprávě poukazuje na to, jak aktuální situaci řeší v sousedních státech. Zatímco Němci intenzivně pracují na řešení podpory malých a středních podniků a ve hře je i snižování daní, u nás se diskutuje o zvyšování odvodů pro živnostníky, připomíná Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny PKF Apogeo.

Vláda zvažuje zvýšení odvodů OSVČ

Návrh, který nyní řeší vláda, počítá v první variantě s postupným zvýšením minima u sociálního pojištění z nynějších 25 % průměrné mzdy na 40 %. Při stávající průměrné mzdě by to znamenalo zvýšení minimálního sociálního pojištění na 4709 Kč. Všechny OSVČ, bez ohledu na zisk, by tak musely platit minimálně 4709 Kč na sociálním pojištění. Pro OSVČ, které nyní platí minimum, by to znamenalo zvýšení odvodů o 21 180 Kč ročně.

Druhou alternativu tvoří zvýšení vyměřovacího základu pro výpočet sociálního pojištění, který se nyní počítá jako 50 % zisku. Podle návrhu by se měl zvýšit až na 70 %. Jak spočítal server Podnikatel.cz, například pro OSVČ se ziskem 500 000 Kč by to znamenalo zvýšení sociálního pojištění o 29 200 Kč ročně, pro OSVČ se ziskem 1 000 000 Kč pak 58 400 Kč ročně.

Vyšší minimální zálohy pro OSVČ? Vláda připraví o peníze ty nejméně výdělečné Přečtěte si také:

Vyšší minimální zálohy pro OSVČ? Vláda připraví o peníze ty nejméně výdělečné

Nejhorší situace napříč celou Evropskou unií, co se krachu firem týká, je v segmentu ubytování a pohostinství, dopravy a skladování.

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).