Hlavní navigace

Babišova pekárna má problém, policie zahájila stíhání za podvod u linky na chleba

Sdílet

25.10.24 /4x/ Andrej Babiš, expremiér Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Jedna právnická osoba a dvě fyzické osoby čelí trestnímu stíhání pro spáchání trestných činů „dotační podvod“ a „poškození finančních zájmů Evropské unie“, oznámila dnes Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ).

Policie obvinila firmu a dvě fyzické osoby z dotačního podvodu

NCOZ dnes zahájila se souhlasem dozorového evropského pověřeného žalobce Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) trestní stíhání jedné právnické osoby a dvou fyzických osob pro spáchání trestných činů „dotační podvod“ a „poškození finančních zájmů Evropské unie“. 

Obviněné osoby měly během procesu žádosti o dotaci při realizaci projektu Inovační linky na výrobu toastového chleba, na základě výzvy programu podpory „INOVACE – Inovační projekt“, vyhlášené v rámci implementace Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014–2015 (OP PIK), podat nepravdivé údaje a zamlčet podstatné údaje, které podléhaly podmínkám dotačního řízení, poskytovateli dotace ministerstvu průmyslu a obchodu, se záměrem získat požadovanou dotaci ve prospěch žadatele, která byla v roce 2018 ze strany poskytovatele dotace skutečně poskytnuta v plné výši z rozpočtu České republiky, doplnil Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ.

Jedná se o dotaci pro Penam

Ačkoli NCOZ nespecifikovala jména, z kontextu je zřejmé, že jde o dotaci pro pekárnu Penam z holdingu Agrofert, toho času ve svěřenských fondech Andreje Babiše. Jak totiž doplnila NCOZ, jedná se o projekt, kterému v důsledku auditu Evropské komise nebyla poskytnutá dotace refundována ze strany Evropské unie vůči České republice, neboť byl projekt označen jako nezpůsobilý k jeho proplacení, čímž měla vzniknout celková škoda ve výši 100 milionů korun České republice zastoupené ministerstvem průmyslu a obchodu. 

Součástí zahájení trestního stíhání je také zajištění náhradní hodnoty, výnosu z trestné činnosti, a to nemovitostí ve vlastnictví stíhané právnické osoby. Věc dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), neboť jednáním obviněných osob mělo dojít mimo jiné i k ohrožení finančních prostředků z rozpočtů spravovaných Evropskou unií. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným fyzickým osobám, jejichž stíhání probíhá na svobodě, trest odnětí svobody od 5 do 10 let, uvedl Jaroslav Ibehej.

Byl právě Penam, který v roce 2018 100milionovou dotaci na inovační linku na toastový chléb získal. Následně ale Evropská komise odmítla peníze proplatit, jelikož podle ní nešlo o dostatečně inovační linku, protože obdobnou technologii už dříve používala další firma z holdingu Agrofert v Německu. Ministerstvo průmyslu a obchodu pak v březnu 2022 informovalo, že Penamu stomilionovou dotaci na výrobní linku toastového chleba odebere.

Firma Agrofert od začátku tvrdila, že vše bylo v pořádku. Technologie obsahuje unikátní přírodní pšeničný kvas, vakuové hnětení těsta a ‚clean room‘ pro ultra čisté výrobní prostředí, uvedl v minulosti Agrofert. K zahájení trestního stíhání se firma zatím nevyjádřila.

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).