Banky hrozí vládě, že zruší fixace hypoték. Co požadují?

20. 9. 2023

Sdílet

20. 9. 23 /1x / muž, graf, práce, výhružka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Brzy by se měl projednávat návrh zákona, ve kterém jsou změny zákona o spotřebitelském úvěru týkající se sankcí předčasného splacení hypotéky. To vyžadují banky. V případě neschválení hrozí, že přijdou s důraznými kroky. 

Jedná se o návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří, v jejichž rámci je zařazena i změna zákona o spotřebitelském úvěru. Jak píše Měšec.cz, ta přináší sankce pro klienty bank, kteří se rozhodnou svoji hypotéku předčasně splatit mimo období, kdy to smějí udělat, tedy například při převodu hypotéky ke konkurenci uprostřed fixačního období. Novela zákona chce, aby tito klienti bance za odchod zaplatili náhradu účelně vynaložených nákladů, které mají činit až 2 % z dosud nesplacené jistiny hypotéky. 

Doposud jste mohli se svojí hypotékou k jiné bance, která vám nabídla výhodnější úrok, utéct téměř beztrestně. Většina bank účtovala poplatek v řádech stokorun za čistě administrativní náklady, které byla banka schopna vykázat. Jediná banka, která se dlouho držela teze, že jí náleží také úrokové náklady, a účtovala je odcházejícím klientům, byla Komerční banka. Ta však nakonec za svůj postup dostala v roce 2022 od České centrální banky pokutu ve výši 7,5 mil. Kč. 

Nyní, v očekávání boje o schválení novely zákona na půdě Parlamentu banky varují, že v případě jejího neschválení začnou nabízet jen krátkodobá fixační období, anebo také vůbec žádná. To by pro klienty znamenalo věčnou nejistotu, jak vysokou splátku budou muset uhradit třeba už v následujícím měsíci nebo roce.

Česká bankovní asociace (ČBA) upozorňuje na další možný důsledek, že by nově na hypotéku dosáhlo mnohem méně lidí než doposud, protože by banky musely hodnotit bonitu žadatelů nejen k aktuální úrokové sazbě, ale zakalkulovat do ní i možné vychýlení o 2–4 % směrem vzhůru. 

Co se může stát (tvrdí banky)

  • Budeme poskytovat jen velmi krátké fixace (nebo si riziko předčasného odchodu klienta před koncem fixace promítneme do úrokové sazby hypotéky). V krajním případě nebudeme nabízet vůbec žádné fixace a místo nich zavedeme tzv. plovoucí sazbu. 
  • Nebudeme schopny spotřebitelům poskytovat hypotéky ve stávající výši.
  • Vzhledem k posouzení schopnosti klienta splácet poskytnutou hypotéku dlouhodobě budeme muset započítat do schopnosti spotřebitele splácet také výrazné navýšení měsíční splátky nad aktuální tržní sazbu, a to pro případ možného navýšení sazeb v budoucnu. (Měšec.cz)
Pojišťovny čeká významná změna. Co už nebudou moci dělat? Přečtěte si také:

Pojišťovny čeká významná změna. Co už nebudou moci dělat?

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).