Na začátku letošního roku byly ceny nemovitostí na vrcholu. Očekávalo se, že budou dále růst. Nyní však ve většině regionů klesají a jedná se tak o pozitivní vývoj především pro kupce. I přesto však domácnosti zůstávají opatrné a bude zřejmě ještě trvat, než se trh rozpohybuje.
Jak píše Euro.cz, současná situace je nejlépe vidět na cenách bytů, které klesají nebo stagnují po celé republice. I na tradičně největším trhu, v Praze, se průměrná cena bytů zvýšila pouze o jedno procento na 126 tisíc korun za metr čtvereční. Meziročně pak v tuzemském hlavním městě došlo zhruba k osmiprocentnímu zdražení.
Pro kupce mnohem pozitivnější vývoj nastal třeba v Brně. Tam se ceny bytů na jaře skokově zvýšily, nyní ovšem opět klesly o zhruba čtyři procenta, díky čemuž metr čtvereční u starších bytů aktuálně vychází na přibližně 87 tisíc korun. Mírný mezikvartální pokles hlásí také města ve Středočeském kraji, kde metr čtvereční aktuálně vychází na 76 tisíc korun, což je meziročně asi o pět procent méně.
Ukazuje se, že možnosti domácností v oblasti financování stále nejsou tak dobré, aby se trh rozpohyboval. Tomu odpovídá třeba nejvyšší počet prohlídek za posledních 24 měsíců, avšak s nepoměrně nižším počtem uzavřených prodejů.
doplňuje Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny European Housing Services, kam patří třeba společnost Bezrealitky, Maxima Reality nebo Český nemovitostní trust.
Opatrnost domácností, která souvisí s pomalejším ekonomickým zotavením, se pravděpodobně propíše i do druhé poloviny roku,
Jaké jsou vaše zkušenosti s nákupem nemovitosti?
Majitelé bytů by tedy podle něj měli současný vývoj zohlednit a připravit si prostor na vyjednávání o nižší ceně. Právě tím se může výrazně zmenšit pravděpodobnost, že se z jejich nemovitosti stane ležák. Snížení ceny o „pouhých“ sto tisíc korun totiž může vést k urychlení prodeje, a to i o více než čtvrt roku.
K podobnému vývoji jako u bytů docházelo v letošním druhém čtvrtletí rovněž u rodinných domů. Jejich průměrná cena napříč Českem se snížila asi o dvě procenta, takže se opět dostala zhruba na úroveň z konce loňského roku. I za tímto vývojem stojí především nedostatečné možnosti zájemců financovat nákladné bydlení. Dalším zásadním faktorem jsou obavy z dodatečných výdajů, které souvisejí především s rekonstrukcemi nebo se snižováním energetické náročnosti. (Euro.cz)