Vláda schválila program digitální nomád, který usnadní zahraničním digitálním nomádům i jejich nejbližším rodinným příslušníkům získání oprávnění k pobytu a zrychlí vyřízení žádosti. Týká se však jen vybraných zemí.
Komu je program určen
Program digitální nomád, který schválila před několika dny vláda, cílí na vysoce kvalifikované pracovníky především z IT sektoru, kterým vláda nabídne možnost pracovat na projektech z České republiky. Chceme mimo jiné vytvořit zajímavé prostředí pro fungování a rozvoj zahraničních technologických týmů na území ČR, proto přicházíme s novým programem, který cílí právě na digitální nomády,
komentoval ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela.
Program je určen digitálním nomádům:
- zaměstnancům zahraniční společnosti – zaměstnanec zahraniční společnosti, který pro ni bude vzdáleně dlouhodobě pracovat na území ČR za použití telekomunikačních prostředků. Cizinec v tomto případě zůstává po celou dobu v pracovněprávním vztahu ke své zahraniční obchodní společnosti a neuzavírá v ČR pracovněprávní vztah.
- freelancerům (OSVČ) – cizinec, který je, nebo bude držitelem českého živnostenského oprávnění. Do Programu lze zařadit i nejbližší rodinné příslušníky digitálních nomádů, tj. manžel/ka, registrovaný/á partner/ka a nezletilé nebo zletilé nezaopatřené dítě cizince nebo jeho manžela/ky nebo partnera/ky, za předpokladu, že žádají o pobytové oprávnění současně s nimi.
Co program přináší
Účastníkům, kteří budou do programu zařazeni, je garantováno:
- možnost podání žádosti o pobytové oprávnění za účelem podnikání (OSVČ) nebo „ostatní“ (zaměstnanec zahraniční společnosti s možností vzdálené práce) na zastupitelském úřadu ČR v zahraničí, a to i s jejich nejbližšími rodinnými příslušníky,
- vyřízení žádosti o pobytové oprávnění do 45 dnů od jejího podání.
Program se však týká pouze nomádů z vybraných zemí. Konkrétně jde o občany Austrálie, Japonska, Kanady, Korejské republiky, Nového Zélandu, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Spojených států amerických nebo Tchaj-wanu.