Pokud chcete od příštího roku změnit zdravotní pojišťovnu, například kvůli tomu, že vám pošle brožuru k prevenci rakoviny s premiérovou fotkou, musíte podat přihlášku nové pojišťovně do konce září.
Na změnu pojišťovny máte čas do konce září
Podle zákona můžete svou zdravotní pojišťovnu změnit jen jednou za rok, a to navíc pouze ve dvou termínech. Pojištěncem nové pojišťovny se tak můžete stát buď k 1. lednu, anebo k 1. červenci, přičemž přeregistraci je v obou případech nutné provést minimálně tři měsíce před těmito termíny. To znamená, že kdo chce změnit pojišťovnu od ledna 2022, musí do konce září letošního roku podat přihlášku nové pojišťovně.
Kdo chce pojišťovnu změnit, musí žádost o změnu pojišťovny podat písemně. Státní pojištěnci (děti, studenti, penzisté, občané zapsaní na úřadu práce atd.) pak dokládají dokumenty prokazující jejich správné zařazení v příslušné kategorii. To v praxi znamená, že studenti předkládají potvrzení o studiu, penzisté potvrzení o přiznání důchodu, nezaměstnaní potvrzení od úřadu práce apod.
Pokud jste zaměstnanec, po přechodu k nové pojišťovně musíte změnu nahlásit svému zaměstnavateli.
OSVČ mají změnu komplikovanější
OSVČ k přihlášce musí dodat ještě potvrzení o výši záloh, které byly hrazeny předchozí zdravotní pojišťovně, a případně též kopii živnostenského oprávnění. Přihlášku podáte pojišťovně, ke které chcete přejít, ta vás pak následně od předchozí pojišťovny odhlásí. Původní pojišťovně není třeba nic ohlašovat. OSVČ nicméně nesmí zapomenout změnit číslo účtu, kam posílají zálohy na pojistné.
Aktuální případné změny se to sice netýká, ale pokud OSVČ přestoupí k nové pojišťovně v polovině roku, tak musí v dalším roce podat s daňovým přiznáním dva přehledy o příjmech a výdajích. Tedy staré i nové zdravotní pojišťovně.