V daňových přiznáních se každoročně vyskytuje několik zásadních chyb. Ty pak mohou podání značně zkomplikovat. O jaké chyby jde?
Chyby se často týkají uplatňovaných slev, ale mnohdy chybí i naprostá banalita. Jedná se o pouhý podpis poplatníka. Chybějící podpis může znamenat například pozdější výplatu přeplatku, který v daňovém přiznání vyšel.
Časté chyby v daňových přiznáních
Uplatnění školkovného
Při uplatňování slevy za umístění dítěte do předškolního zařízení je často uplatňována maximální možná výši slevy 17 300 Kč. Ze zákona je ale možné slevu uplatnit pouze ve výši skutečně vynaložených výdajů, které jsou často nižší.
Uplatnění slevy na vyživované dítě
Při uplatňování slevy na vyživované dítě je třeba si ohlídat, že daňovou slevu může uplatnit pouze jeden z rodičů.
Uplatnění slevy na manželku
Při uplatňování slevy na manželku nebo manžela dochází často k nezahrnutí některých příjmů, typicky nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo mateřské, do testovaného příjmu manželky nebo manžela, který nesmí přesáhnout 68 000 Kč ročně.
Úroky z hypotečního úvěru
Úroky z hypotečního úvěru poskytnutého na bydlení si lze nárokovat jako nezdanitelné části základu daně pouze v případě, že je poplatník vlastníkem nemovitosti nebo nemovitost používáte k trvalému bydlení (nikoliv k rekreaci nebo nájmu).
K 1. lednu 2024 byla zrušena sleva na studenta a sleva za umístění dítěte do předškolního zařízení (tzv. školkovné). Finanční správa nicméně upozorňuje, že si obě tyto slevy lze v přiznání k dani z příjmů za rok 2023 stále uplatnit. Zrušení těchto slev se projeví až v daňovém přiznání za rok 2024, které budete podávat v roce 2025,
uvádí finanční správa.
Chyba týkající se přeplatku
Jedna banální chyba a přeplatek z daňového přiznání je v nedohlednu. ČAsto se stává, že poplatník případě přeplatku zapomene na podpis. Ten je nutné uvést nejen v části, kde je uvedena podpisující osoba a datum podání, ale i na žádosti o vrácení přeplatku umístěnou na konci formuláře. Sice jsou uvedena na jednom formuláři, ale ve skutečnosti se jedná o dvě podání a každé z nich musí být podepsáno,
upozorňuje úřad.
Podání na papíře, i když mělo být online
OSVČ, kterým byla ze zákona zřízena datová schránka, mají povinnost podat přiznání pouze elektronicky v předepsaném formátu XML. Častou chybou je vyplnění přiznání ve formátu PDF a jeho zaslání datovou schránkou.
Podání oznámení o osvobozených příjmech
Fyzické osoby, které v roce 2023 obdržely osvobozený příjem vyšší než 5 milionů, musí podat oznámení o osvobozených příjmech, i když nemají povinnost podat daňové přiznání. Nejčastěji se jedná o dary, dědictví, výhry v loteriích či příjmy z prodeje movitých věcí, cenných papírů nebo podílů na obchodních společnostech.
Oznámení musí obsahovat výši příjmu, popis okolností nabytí příjmu a datum, kdy příjem vznikl. Nepodání oznámení je spojené s citelnou pokutou.
Lhůta pro podání oznámení o osvobozených příjmech je stejná jako lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů. Podává se tedy do 2. dubna 2024 a elektronicky o měsíc později do 2. května 2024. V případě podání daňovým poradcem platí prodloužená lhůta do 1. července 2024. Pokud je ale daňové přiznání elektronickým způsobem nebo daňovým poradcem podáno do 2. dubna, platí pro něj základní neprodloužená lhůta.
Do 1. července podávají přiznání daňové subjekty, které mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Ve stejných lhůtách je třeba uhradit stanovenou daň.