Chyby, kterými si nejčastěji komplikujete podání přiznání k dani

8. 3. 2023

Sdílet

8.3.23 4krát/Nápad, zamyšlení, idea, názor, muž, podnikatel Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Na podání přiznání k dani za rok 2022 v papírové podobě zbývá necelý měsíc. Na co si dát pozor a v čem zbytečně nechybovat? 

Pokud se poplatník rozhodne podat přiznání k dani v tištěné podobě, musí tak učinit nejpozději do pondělí 3. dubna 2023. Lhůta pro daňové přiznání podané elektronicky je úterý 2. května 2023. Pokud daňové přiznání podává daňový poradce nebo advokát, je lhůta do pondělí 3. července 2023

Uplatnění slevy na manželku za rok 2022 v daňovém přiznání i ročním zúčtování Přečtěte si také:

Uplatnění slevy na manželku za rok 2022 v daňovém přiznání i ročním zúčtování

Nejčastější chyby v daňovém přiznání

Chybné uplatňování slev na dani

Poplatníci často chybují v uplatňování nároku na odčitatelné položky od základu daně a slev na dani. Mnohdy na ně nemají ze zákona nárok, případně chybují ve výši slevy. 

Jak upozorňuje Finanční správa ČR, v nesprávné výši bývá uplatňováno například školkovné. Poplatníci si tuto slevu uplatňují v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili částku nižší, uvádí úřad. 

U slevy na vyživované dítě dochází k uplatnění dítěte/dětí souběžně oběma rodiči.
Chybně se uplatňují i slevy na manželku nebo manžela, a to z důvodu nezahrnutí některých příjmů do vlastního příjmu manželky nebo manžela, např. nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo mateřské.

nezdanitelných částí základu daně často dochází k jejich nárokování přesto, že nárok nevzniká. Příkladem jsou úroky z hypotéky poskytnuté na bydlení, které si chybně uplatňuje i ten, kdo není vlastníkem nemovitosti nebo nemovitost není používána k trvalému bydlení, ale např. k rekreaci nebo nájmu.

Finanční správa již doměřuje chybné uplatnění školkovného. Na co si dát pozor? Přečtěte si také:

Finanční správa již doměřuje chybné uplatnění školkovného. Na co si dát pozor?

Chyby v žádosti o vrácení přeplatku na dani z příjmů

Jestliže vyjde v daňovém přiznání přeplatek, vyplní poplatník i žádost o vrácení přeplatku, která je součástí přiznání k dani. Často chybí podpis právě na žádosti o vrácení přeplatku na samotném konci formuláře.

Jedná se o dvě podání, tj. daňové přiznání a žádost o vrácení přeplatku a obě tato podání musí být podepsána, upozorňuje finanční správa. 

Přeplatky se začínají zpracovávat a vyplácet až po lhůtě pro podání přiznání (do 30 dnů, tj. po 3. dubnu), a to platí i pro poplatníky, kteří podali daňové přiznání v předstihu. Netýká se to případů, kdy finanční úřad zahájí kontrolní postup (typicky postup k odstranění pochybností), ani případů, kdy poplatník podá daňové přiznání opožděně.

Některé OSVČ musí podat daňové přiznání, i když loni platily paušální daň Přečtěte si také:

Některé OSVČ musí podat daňové přiznání, i když loni platily paušální daň

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).