Chystáte se do důchodu, ale v evidenci ČSSZ chybí některé doby pojištění. Co teď?

15. 3. 2024

Sdílet

15.3.24 2*/důchodce, senior, peníze, počítat Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Pro nárok na starobní důchod je třeba splnit několik podmínek. Jedna z nich se týká potřebné doby důchodového pojištění. 

Zkontrolovat si započtené doby důchodového pojištění je možné prostřednictvím ePortálu ČSSZ. Jak postupovat, pokud zjistíte, že chybí některé doby důchodového pojištění ze zaměstnání?

Kolik let musíte odpracovat, abyste mohli odejít do důchodu? Přečtěte si také:

Kolik let musíte odpracovat, abyste mohli odejít do důchodu?

Doba pojištění týkající se zaměstnání

Česká správa sociálního zabezpečení na svém webu informuje, že základním dokladem, který prokazuje doby důchodového pojištění (zaměstnání), je evidenční list důchodového pojištění (dále jen ELDP). Pokud v evidenci ČSSZ chybí, kontaktujte kteroukoliv OSSZ.

Jestliže zaměstnavatel ještě existuje, OSSZ ho vyzve ke splnění zákonné povinnosti. Obrátit se na něj můžete vy sami. 

Pokud zaměstnavatel neexistuje nebo ho nelze kontaktovat, OSSZ si převezme doklady, které máte k dispozici, a zahájí šetření.

Za jak dlouho a jak vysoký budete mít důchod? Údaje poskytne aplikace Přečtěte si také:

Za jak dlouho a jak vysoký budete mít důchod? Údaje poskytne aplikace

Jestliže chybí doba zaměstnání do konce roku 1985, je možné ji doložit pracovní smlouvou a dokladem o ukončení pracovního poměru nebo potvrzením o zaměstnání (zápočtovým listem). Nebo je možné využít výplatní pásky, mzdové listy nebo evidence docházky či jiný doklad prokazující období zaměstnání.

Podobné je to v případě chybějící doby zaměstnání od roku 1986 do konce roku 1995. V tomto případě je třeba kromě dokladů prokazujících dobu zaměstnání zejména doložit mzdové listy či výplatní pásky, dobu pojištění lze v tomto období taky prokázat potvrzením zdravotní pojišťovny.

V případě, že se výdělky nepodaří došetřit ani OSSZ, bude při výpočtu důchodu doba pojištění, za níž se výdělky nepodařilo doložit, hodnocena jako doba vyloučená, aby nerozmělnila průměrný příjem, který je základem pro stanovení výše důchodu.

Pokud chybí doba od roku 1996, k prokázání doby zaměstnání je třeba doložit nejen počátek a konec zaměstnání, ale i prokázat samotný výkon zaměstnání či případnou existenci dočasné pracovní neschopnosti, a to pracovní smlouvou a dokladem o ukončení pracovního poměru, potvrzením o zaměstnání (zápočtovým listem), mzdovými listy, výplatními páskami, výpisem z účtu s označením zaměstnavatele a účelu přijaté platby (mzda), evidencí docházky, potvrzením od ošetřujícího lékaře o trvání dočasné pracovní neschopnosti (platí pro neschopnost trvající v období do 31. 12. 2008, resp. do 31. 12. 2009, kdy plátcem dávky v nemoci byl zaměstnavatel).

Pokud chybí doba od roku 2004, je k výše uvedenému nutné doložit také stejnopis ELDP podepsaný pověřenou osobou zaměstnavatele a opatřený jeho razítkem.

Když se nepodaří zajistit ELDP nebo podklady pro jeho rekonstrukci, je možné využít alespoň dva bývalé kolegy. K prokázání doby pojištění je možné použít čestné prohlášení a čestná prohlášení oněch dvou kolegů, uvádí úřad. 

Seriál: Důchody
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).