Čím vyšší zálohy na sociální pojištění, tím vyšší důchod? Nebo rozhoduje o výši penze OSVČ něco jiného?

4. 4. 2022

Sdílet

4.4.22 2krát/dotaz, nejistota, rozmrzelost, muž, podnikatel Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) jsou povinny hradit si pravidelné zálohy na sociální pojištění. Často se mylně domnívají, že výše minimálních měsíčních záloh má vliv na to, jak vysoký budou brát důchod.  

Jak ale upozorňuje Česká správa sociálního zabezpečení, výše měsíčních záloh nemá na výši důchodu vliv. Rozhodující je výše ročního určeného vyměřovacího základu

Výše dávky důchodového pojištění je závislá nejen na délce doby důchodového pojištění, ale především na osobním vyměřovacím základu pojištěnce, ze kterého se dávka vypočítává, upřesňuje úřad. 

Osobní vyměřovací základ pojištěnce

Osobní vyměřovací základ pojištěnce je průměr vyměřovacích základů, ze kterých bylo zaplaceno pojistné za rozhodné období, přepočtený na jeden měsíc. Skutečné vyměřovací základy, ze kterých je placeno pojistné, se pro důchodové účely násobí koeficientem nárůstu všeobecného vyměřovacího základu, čímž dochází k jejich navýšení.

Z rozhodného období se při výpočtu důchodu stanovuje průměr vyměřovacích základů (zvýšený o příslušný koeficient nárůstu), přičemž výši důchodu neovlivňuje tento průměr v plném rozsahu.

Podle současné právní úpravy počíná rozhodné období kalendářním rokem bezprostředně následujícím po roce, v němž dosáhl pojištěnec 18 let věku a končí kalendářním rokem bezprostředně předcházejícím roku, v němž se přiznává důchod. Do rozhodného období se zpravidla nezahrnuje rok, ve kterém pojištěnec dosáhl 18 let věku a kalendářní roky předcházející.

Vypočtený osobní vyměřovací základ je následně upravován podle tzv. redukčních hranic, které vláda ČR každý rok upravuje. 

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).