Testování zaměstnanců, které je od 17. ledna povinné dvakrát týdně, nedělá firmám větší problémy. Jak ukázal průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, za první týden plošného testování odhalily testy nákazu přibližně u 1 % pracovníků.
Chybí řešení pro krizovou situaci
Situace však nabírá na obrátkách a čísla nakažených se dennodenně zvyšují. Podnikatelé tak stále čekají na návrh řešení, kdyby nastala ta nejhorší možná situace. A to, že jim covid do karantény pošle většinu pracovníků.
Vláda nám stále neřekla, co máme dělat ve chvíli, kdy v karanténě nebo izolaci skončí větší počet pracovníků a bude tak ohrožen provoz. To se týká nejen kritické infrastruktury, ale i jejich dodavatelů. Pro Svaz průmyslu a dopravy je také důležité vědět, jak naložit s provozy, kde by kvůli nedostatku pracovníků došlo k nenávratným škodám,
upozorňuje Miroslav Palát, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Změna v opatřeních u testování zaměstnanců
Reakcí na možnou situaci je schválená změna v opatřeních, která začne platit od konce ledna, tedy pondělí 31. ledna. Jde o změny v testování zaměstnanců. Po prodělání covidu potvrzeném PCR testem nebude nutné podstupovat testování na pracovišti po dobu následujících 30 dnů. Stejně tak nebude muset takový zaměstnanec, který se potká s nakaženým, po dobu 30 dnů do karantény. Nařízení platí od pondělí 31. ledna 2022.
Svaz obchodu a průmyslu ČR apeluje na vládu, aby jasně definovala krizový scénář, za jakých podmínek, jakou formou a v jakém rozsahu by případně byla pracovní karanténa použita, pokud by nastala krizová situace. Vláda by měla vytvořit širší definici nezbytných a strategických oblastí, která by obsahovala kromě kritické infrastruktury i její dodavatele, a navíc i nezbytné pracovníky klíčové infrastruktury vybraných podniků. Taková pravidla by pomohla daným firmám a odvětvím se předem připravit na případné krizové situace, a to nejenom v souvislosti s epidemií,
dodává Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.