Každý zaměstnanec má nejen svá práva, ale také povinnosti, které musí dodržovat. Pokud se dopustí jejich porušení, hrozí mu ze strany zaměstnavatele postih.
Zákoník práce rozlišuje tři stupně porušení pracovních povinností. Jedná se o méně závažné porušení pracovních povinností, závažné porušení pracovních povinností a porušení pracovních povinností zvlášť hrubým způsobem. Pokud dojde chování zaměstnance do třetího stupně, může následovat okamžité zrušení pracovního poměru.
Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,
- byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok,
- byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců,
- porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.
Co je považováno za hrubé porušení pracovní kázně?
Ke zvlášť hrubému porušení pracovní kázně dochází v momentě, pokud zaměstnanec odcizí nebo poškodí majetek zaměstnavatele, případně jiných zaměstnanců. Dále se dopustí fyzického napadení zaměstnavatele nebo jiných zaměstnanců. Pokud je zaměstnanec přistižen opilý na pracovišti. Dalším prohřeškem, který se řadí mezi zvlášť hrubé porušení pracovní kázně, je dlouhodobá neomluvená absence.
Zrušit pracovní poměr nesmí zaměstnavatel s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené, zaměstnancem na otcovské dovolené, zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.
Okamžité zrušení pracovního poměru musí být provedeno písemně. V písemném dokumentu musí být uvedeny konkrétní důvody, pro které k okamžitému ukončení pracovního poměru se zaměstnancem došlo. Tedy jak byla porušena pracovní kázeň.