Další fígl, jak vás připravit o peníze. Podvodníci se vydávají za VZP

8. 11. 2024

Sdílet

7. 11. 24 / 2x / žena, počítač, šok Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Na začátku listopadu se objevila nová forma podvodu spočívající v e-mailu tvářícího se jako od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). 

Pojišťovna uvedla, že se na ni nyní obrací klienti s dotazem na pravost přijatého emailu zaslaného právě pod hlavičkou VZP ČR. Ten obsahuje odkaz s výzvou k přihlášení do bankovnictví (vyplnění údajů) za účelem „refundace“ blíže nespecifikovaných přeplatků u VZP. 

Ukázka podvodného e-mailu

Ukázka podvodného e-mailu

Autor: VZP, podle licence: Rights Managed

Jak je patrné z přiložené ukázky, e-maily přicházející pod falešnou identitou VZP, působí věrohodně a záhlaví i zápatí zprávy obsahují informace odpovídající realitě. Jan Svoboda, bezpečnostní ředitel VZP ČR, podotýká, že i samotný text je již téměř bez překlepů a chyb, na něž jsme dosud byli u podobných podvodů zvyklí. 

V e-mailu je informace o konkrétní částce, která bude domněle zaslána na účet. Dalším společným znakem podvodných e-mailu je to, že text nabádá k rychlému jednání. Konkrétně tedy varuje, že odkaz je platný jen po určitou dobu. 

Pojišťovna takto nikdy nepožaduje údaje 

Jak připomíná tisková mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová, tak VZP žádné částky tímto způsobem nevyplácí a od klientů nikdy nepožaduje přihlášení k bankovnímu účtu prostřednictvím emailu (nebo zprávy SMS). 

Jan Svoboda říká, že se zatím jedná o jednotlivé případy, ale předpokládá, že jich bude rychle přibývat. Načasování této vlny může souviset i s blížícími se svátky, kdy několik tisíc korun může být pro příjemce e-mailu lákavá motivace zkusit to, dodává s tím, že je podstatné, aby lidé tyto emaily ignorovali.

Pokud si někdo není jistý pravostí emailu, je možné se obrátit s dotazem na infolinku VZP ČR, případně email s dotazem na jeho pravost přeposlat na info@vzp.cz, doplňuje Veronika Plívová.

Naletěli jste někdy podvodníkům?

  • Ano a stálo mě to hodně peněz.
    26 %
  • Ano, ale ztráta byla malá.
    19 %
  • Ano, naštěstí mě to však nic nestálo.
    9 %
  • Ne, ale zřejmě jen náhodou.
    13 %
  • Ne, vše důkladně prověřuji.
    33 %

Podvodníci využívají instituce častěji

Na začátku letošního roku se objevily podvodné telefonáty a SMS zneužívající Úřad práce ČR. Jak jsme psali, další se zase odkazovaly na Českou správu sociálního zabezpečení. Tehdy podvodné telefonáty odkazovaly na následně zaslanou falešnou SMS, která vyzývala k návštěvě údajného webu ČSSZ, jehož odkaz je součástí zprávy. Stránky se tvářily jako oficiální web ČSSZ a cílem podvodu bylo klienty přimět, aby vyplnili své osobní údaje.

Píše vám Česká národní banka, abyste převedli své peníze? Jde o podvod Přečtěte si také:

Píše vám Česká národní banka, abyste převedli své peníze? Jde o podvod

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).