Hlavní navigace

Další odborníci bijí na poplach. Změny v dohodách budou mít negativní dopady

18. 7. 2024

Sdílet

18. 7. 24 / 1x / výstraha, pozor, poplach, vykřičník Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Zaměstnavatelé jsou od 1. července povinni oznamovat každý měsíc dohody o provedení práce na ČSSZ. Právě tato povinnost může do budoucna ovlivnit zaměstnavatele a vést je k tomu, že budou hledat k dohodám méně výhodné alternativy. 

Jak píše CFOworld.cz, oznamovací povinnost se týká všech DPP, včetně těch s příjmem do 10 000 Kč, které nejsou účastny na pojistném. Zaměstnavatel musí DPP oznámit na ČSSZ do 20. dne následujícího měsíce. Současně musí také ohlašovat nástup i skončení zaměstnání, a to na předepsaném tiskopisu Výkazu DPP spolu s příjmy. Samotný režim DPP se přitom od 1. července 2024 nezměnil, limit 10 000 Kč zůstal zachován i nadále. 

Na první pohled nevýrazná změna v oznamovací povinnosti však bude mít na firmy silný dopad, zejména pokud jde o zvýšení nákladů na administrativu a časovou náročnost. Očekávám, že ve firmách citelně naroste čas, který stráví evidencí a zpracováním měsíčních změn v rámci oznamovací povinnosti. Firmy budou muset investovat do úpravy stávajících či pořízení nových systémů a patřičně zaškolit své zaměstnance, aby zajistily včasné a správné hlášení všech dohod o provedení práce. Jinými slovy tento nový požadavek na měsíční ohlašování přidá další administrativní vrstvu, což povede k nárůstu nákladů na personální oddělení a zvýšení pracovní zátěže pro administrativní pracovníky, říká Marcela Hrdá, partnerka Moore Czech Republic. 

Původně možná dobře zamýšlené změny tak budou zřejmě mít negativní dopad na flexibilitu zaměstnávání v České republice, zejména pokud jde o zaměstnávání formou dohody o provedení práce. Povinnost měsíčního hlášení všech dohod o provedení práce na ČSSZ zvýší administrativní zátěž pro zaměstnavatele, což může vést k tomu, že někteří zaměstnavatelé budou méně ochotni využívat tuto formu zaměstnání. Dodatečná administrativa a náklady spojené s evidencí a zpracováním měsíčních změn mohou odradit firmy od využívání dohod o provedení práce pro krátkodobé a dočasné úkoly. Tak ale nebudou schopné rychle a efektivně reagovat na měnící se potřeby trhu, vysvětluje Michal Šesták, daňový poradce Moore Accounting CZ. 

Považujete evidenci všech zaměstnanců pracujících na dohody za přínosnou?

Snížení celkové flexibility pracovního trhu přitom může mít širší dopady na dynamiku zaměstnávání v České republice. Firmy budou muset přehodnotit své strategie v oblasti náboru a řízení pracovních sil, aby se přizpůsobily novým legislativním požadavkům a minimalizovaly dodatečné administrativní náklady. To však může vést k tomu, že začnou hledat alternativy k dohodám o provedení práce a dohodám o pracovní činnosti. Mohou například zvýšit svou preferenci pro uzavírání hlavních pracovních poměrů, nebo naopak více tlačit na využívání externí spolupráce v podobě smluv s OSVČ.

Motivace vlády k zavedení změn je jasná. Pokud firmy přijmou nové povinnosti a budou důsledně hlásit všechny dohody, mělo by to vést ke zvýšení transparentnosti a zlepšení podmínek pro zaměstnance. Vzhledem k demografickému vývoji v České republice a rychle se měnícímu pracovnímu trhu díky zdokonalování technologií bych však ráda viděla i větší podporu flexibilních pracovních úvazků. Myslím si, že to je téma, které by si z legislativního hlediska zasloužilo pozornost, dodává Marcela Hrdá. (CFOworld.cz)

Změny u dohod o provedení práce: Co musíte splnit už v červenci a co až v srpnu? Přečtěte si také:

Změny u dohod o provedení práce: Co musíte splnit už v červenci a co až v srpnu?

  • 19. 7. 2024 22:26

    Pán z Kvítkova

    ČNB tiskne další a další Kč. Tím živí inflaci. K tomu musíme přidat vládu sebevědomích neználků, kteří se pouze starají o svou prebendu. Státní pokladna potřebuje stále více peněz! Státní zaměstnanci, zdravotnictví a neziskové organizace požadují přidávat peníze.
    Nikdo se neptá, kde stát je vezme. Místo, aby začali hospodařit, vymýšlí jak peníze získat od všech občanů a právnických osob. Jenže to znamená opustit liberální ekonomii a obnovit hospodářství státu! Kolik občanů pracuje na výrobě produktů? Je jich milión, nebo víc? A tenhle zbytek živí stát s 10 milióny obyvatel! K tomu musíme přičíst zisky a dividendy nadnárodních firem až po banky, které mizí z tohoto státu!
    Co vlastně vyrábíme, když tady máme pouze montovny a vše jinak dovážíme? Jak to dělala ČSSR do roku 1989, když místo zadlužení měla pohledávky po světě? A to si představte, že jsme si dokázali v rámci licence postavit i Jaderné elektrárny! Na příklad reaktory pro celou RVHP vyráběla ŠKODA PLZEŇ a nerezové armatury POLDY KLADNO a MODŘANSKÉ STROJÍRNY!
    K tomu přidám perličku, jak jsem si zvyšoval životní úroveň pěstováním zeleniny na záhumenku. Dnes tam stojí "paneláky na ležato". Musel jsem být zaměstnán v národním podniku. V lednu jsem se musel dostavit na finanční odbor a napsat čestné prohlášení, kolik jsem utržil Vyplnil jsem zaměstnavatele, své nacionále a kolik utrženo Kčs. Podepsal a žádnou daň jsem neplatil!
    Ani se nedivím, že jsem zatím první, kdo zde diskutuje. Většina občanů nevidí budoucnost dobře. Pouze čekají až zahřmí.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).