Přestože evropské nařízení umožňuje uplatnit daň z mimořádných zisků už od letošního roku, vláda ji zavede od roku 2023. Její zavedení by mělo být spojeno s daňovým balíčkem, který čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně.
Podle slov ministra financí Zbyňka Stanjury, který záměr vlády potvrdil, je účinnost daně z neočekávaných zisků projednávána také s ústavními právníky. Platnost daně i pro letošní rok by podle jejich názoru nebyla protiústavní.
Dočasná mimořádná daň, tzv. windfall tax, by měla fungovat jako 60% daňová přirážka, která bude aplikovaná na nadměrný zisk stanovený jako rozdíl mezi základem daně v daném roce a průměrem základů daně za poslední 4 roky (jde o roky 2018 – 2021) navýšeným o 20 %. Do státního rozpočtu by měla přinést cca 85 mld. Kč v roce 2023.
Nová daň se bude se bude dotýkat podniků v odvětvích, ve kterých dochází ke vzniku neočekávaných zisků, tedy výroby a obchodu s elektřinou a plynem, bankovnictví, těžby fosilních paliv a výroby a distribuce ropných a koksárenských produktů. V bankovním sektoru windfall tax dopadne na firmy s čistým úrokovým příjmem nad 6 mld. Kč za předcházející rok, což je dle definice České národní banky hranice oddělující velké a střední či malé banky. V oblasti výroby a distribuce energií se budou posuzovat celé holdingy. Pokud má daný holding z dotčené činnosti více než 2 mld. Kč ročně, bude se na společnosti tohoto holdingu s činností v daných oblastech aplikovat windfall tax.