Papírové daňové přiznání bude brzy minulostí. Poplatníci stále více podávají přiznání elektronicky. Doposud bylo podáno 59 % daňových přiznání elektronicky. Celkový počet online přiznání letos překročí 70 %.
Odhaduje to Finanční správa ČR, podle které po uplynutí úterního termínu pro podání přiznání k dani z příjmů eviduje celkem 1,6 milionu daňových přiznání.
Počet přiznání podaných elektronicky letos překročí 70 %
Nejvíce přiznání bylo jako tradičně odevzdáno v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Pokud se i letos přiblížíme k loňskému počtu téměř 2,9 milionu daňových přiznání, elektronický způsob podání poprvé překročí 70% hranici,
uvádí generální ředitelka Finanční správy ČR Simona Hornochová.
Na elektronické podání se Finanční správa ČR ještě plně nespoléhá a její pracovníci pomáhali s vyplněním a odevzdáním přiznání na celkem 490 výjezdech ve 159 obcích, zejména tam, kde bylo zrušeno pracoviště finančního úřadu.
Po celý březen byly v provozu také konzultační infolinky ve všech krajích, na kterých odborní pracovníci finančních úřadů přijali a vyřídili téměř 60 tisíc dotazů.
Nyní se začínají zpracovávat přeplatky na daních z příjmů. Ty budou vyplaceny do 30 dnů po konci lhůty po podání daňového přiznání. To platí i pro ty poplatníky, kteří podali daňové přiznání v předstihu.
Papírově lze přiznání podat bez sankce až do 9. dubna
Listinnou podobu přiznání poplatníci stále mohou stihnout. Bez pokuty lze takové přiznání odevzdat až do 9. dubna. Pro elektronické odevzdání doporučuje finanční správa využít portál MOJE daně.
Abych toto mohl udělat, tak se musím identifikovat, přihlásit se, kde pro přihlášení mohu využít právě buď přihlašovací údaje do datové schránky, anebo například identitu občana, nebo bankovní identitu,
připomněl v podcastu Podnikatel PLUS daňový poradce Jan Molín, který přiblížil i další povinnosti, které s letošním přiznáním souvisejí.