Hlavní navigace

Názory k článku
Datové schránky jako důvod rušení živností: Skončilo už přes 40 tisíc podnikatelů

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 2. 2023 13:06

    PetrPeper

    Datovou schránku používám k plné spokojenosti již několik let a není mi jasný důvod masového rušení živností kvůli jejímu zřízení. Dotyční zřejmě nechtějí být zastiženi kvůli dluhům, exekucím, či alimentům? Na druhou stranu by si měla vláda uvědomit, že podobné, ne-li větší rušení živností nastane, pokud dojde k výraznému, údajně až 60% navýšení plateb ZP a SP. Pokud se nám živnostníkům nepodaří toto promítnout do ceny služeb koncovému zákazníkovi, desítky tisíc OSVČ se přesunou do šedé zóny, nebo skončí na úřadu práce, tudíž bilance pro stát může ve výsledku byt i záporná.

  • 21. 2. 2023 15:47

    Anonymní
    Anonymní

    Pokud se týká důvodů rušení živností kvůli povinnému zřízení datových schránek pro OSVČ, jste ve svých představách patrně trochu mimo mísu.

    Jen stručně shrnu:

    1. Nějaký počítač v r. 2021 mělo v Praze 86 % domácností, a internet využívalo nějakým způsobem (tablet, mobil) 86,9 %. Tedy 13,1 -14 % domácností (a potažmo osob) internet či PC nevyužívalo, respektive k nim vůbec nemělo přístup. U pražských domácností osob nad 65 let (jde o mé vrstevníky) je vybavenost počítačem jen 54,1 %, t.j. 45,9 % je bez počítače. Nějaký přístup k internetu má v Praze v této věkové kategorii 55,4 % domácností, 44,6 % jej nemá.

    2 Situace mimo Prahu je ještě poněkud horší, celorepublikově bylo nějakým počítačem vybaveno jen 79,5 % domácností a internet "nějak" používalo 83,4 %. Tedy opět, 16,6 % bylo bez připojení k internetu a 20,5 % bez počítače. V kategorii 65+ má "nějaký" počítač 42,2 % a "nějaký" přístup k internetu 45,1 %.

    Pokud se týká těch co ruší živnosti, podle kamarádky, která je vedoucí živnostenského úřadu v jednom třítisícovém západočeském městě, a zrovna včera mi psala, že opět dorazilo přes 30 lidí zrušit živnost, tak většina z nich jsou rukama pracující řemeslníci (instalatéři, topenáři, elektrikáři, zedníci, truhláři) a zemědělci kolem důchodového věku, nebo již mladí důchodci právě kolem těch 65 roků, kteří nemají počítač, internet ani smartphone, a používají tak maximálně tlačítkový mobil (někteří prý ani to ne). A prostě: "nehodlají cpát peníze do jinak nepotřebných krámů kvůli pohodlí byrokratů". A někteří "již důchodci", byli i sdílnější v tom smyslu, že rádi využijí letos zvýšeného limitu pro "drobné příjmy" v rámci občanské výpomoci, u nichž není nutno podávat daňové přiznání. (A rádi ušetří na tom zdravotním pojištění, které jako živnostníci platili i při nepatrných příjmech.)

    Shrnuto, Jurečkiho ministerstvo a potažmo vláda deklarují, že by bylo úžasné, udržet seniory déle aktivní na pracovním trhu. Ale zatím jedna další nedostatečně zvážená a pro leckoho finančně náročná administrativní povinnost minimálně u jedné skupiny pracujících svou bezohledností úspěšně část z nich z pracovního trhu vyhání.

  • 22. 2. 2023 20:40

    Pán z Kvítkova

    Vážení podnikatelé, jako vám se mně nelíbí to nekonečné nasazování dalších a dalších obojků. Všechna tato opatření (nařízení) spějí k absolutní totalitě, pod vládou zelených a pirátských mozků.
    Uvedu jeden z příkladů. Neprošel Ústavní zákon o právu platit v hotovosti! Ptám se proč a jaký je pro toto opatření důvod? K tomu připočteme tlak bankovních lichvářů, aby jsme platili pouze kartou! Kdo se zamyslel, jaké to má důsledky? Přeci stačí jediné kliknutí do klávesnice počítače a nejste schopni uskutečnit jakýkoliv nákup!
    Tento příspěvek jsem napsal po půl roce co jsem dostal na Seznam zprávy trvalý ban. Zdůvodnění bylo, že jsem nedodržel pravidla pro diskutující. A tak jsem zvědav jak to bude dlouho trvat, kdy dostanu ban na této platformě?
    Pevné zdraví a jasnou mysl přeje Pán z Kvítkova.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).