Datové schránky mají 15 let. Jaké se u nich chystají novinky?

19. 7. 2024

Sdílet

19.7.24 /5x/ E-mail, zpráva, datová schránka, dopis Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Datové schránky byly spuštěny v červenci 2009 a od té doby se u nich udála spousta změn. Nedávno proběhla veřejná konzultace k datovým schránkám, kde se hovořilo o jejich budoucnosti a mezi novinky patří například prodloužení uchování zpráv nebo zvětšení jejich velikosti.

Jak píše Lupa.cz, na nedávné veřejné konzultaci k datovým schránkám byl zmiňován poněkud redukovaný záměr: že by celé datové zprávy vydržely v datových schránkách nikoli neomezeně, ale jen o něco déle: 12 měsíců místo 90 dnů. A opět jen pro fyzické osoby a „případně“ i podnikající fyzické osoby, viz následující slide z veřejné konzultace.

Autor: Jiří Peterka

Takže: uvidíme. To klíčové asi shrnuje následující výrok, který na veřejné konzultaci zazněl: Je to otázka peněz. Úložiště v ISDS je státem garantované, a proto je poměrně velmi drahé.

Je pro Vás datová schránka v podnikání užitečná?

Když byly datové schránky spuštěny, bylo maximální velikostí jedné celé zprávy, tedy včetně všech příloh, 10 MB. Od 1. ledna 2016 to bylo zvýšeno na 20 MB. Od listopadu 2018 pak existovaly privilegované datové schránky (tzv. další datové schránky OVM, zřizované na žádost, například pro různé automaty), do kterých bylo možné zasílat datové zprávy o velikosti až 50 MB (zatímco pro ostatní nadále platilo omezení na 20 MB).

Praxe ale signalizovala, že pro řadu podání (např. z oblasti stavebních řízení) by byly zapotřebí ještě mnohem větší objemy. A tak se zrodil nápad zvětšit datové zprávy až na 1 GB. Kvůli negativním reakcím z připomínkového řízení byl ale již připravený záměr redukován, a to na desetinu – takže když byly tzv. velkoobjemové datové zprávy (VDZ) k 1. lednu 2024 skutečně zavedeny, jen s maximální velikostí 100 MB (podrobněji).

Nedávno uskutečněná (a již zmiňovaná) veřejná konzultace k datovým schránkám, svolaná primárně k problematice velkoobjemových datových zpráv, přinesla určitý náznak toho, co agentura DIA plánuje: maximální objem datových zpráv přeci jen dále zvětšovat, ale postupně, viz následující obrázek.

Autor: Jiří Peterka

Negativní reakce na původní návrh, hlavně ze strany potenciálních příjemců (že jejich systémy nejsou na tak velké zprávy připraveny), zřejmě způsobily, že agentura DIA zvažuje podmínit příjem větších datových zpráv souhlasem, resp. nastavením na straně přijímající datové schránky: ta by defaultně přijímala jen datové zprávy do současného maxima 100 MB a příjem větších zpráv by musela explicitně povolit.

Autor: Jiří Peterka

Na předchozím obrázku si můžete povšimnout také návrhu na redukci defaultně přijímaných datových formátů: jen na ty, které jsou výstupními datovými formáty dle příslušné vyhlášky, a formáty pro autorizovanou konverzi. Což nejsou zdaleka všechny formáty, které je dnes možné přenášet jako přílohy datové zprávy. Nejsou zde např. formáty ASiC, ZIP či externí elektronické podpisy, pečeti a časová razítka. Příjem takovýchto „jiných“ formátů by si příjemce musel explicitně povolit, což by mělo být možné v klientském portálu datových schránek. (Lupa.cz)

Autor: Jiří Peterka
Datové schránky slaví 15 let. Co nového nabízí? Přečtěte si také:

Datové schránky slaví 15 let. Co nového nabízí?

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).