Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chtělo změnit definici nelegální práce, aby úřadům usnadnilo její trestání. Před jednáním kabinetu však návrh strhala legislativní rada vlády a ministerstvo tak nakonec změny stáhlo.
Nelegální práce musí být soustavná
Už řadu let platí judikatura Nejvyššího správního soudu, podle které je nutné, aby úřady prokázaly soustavnost závislé práce, respektive nelegální práce. Vzhledem k tomu, že je pro úřady velmi obtížné prokazovat, že daná fyzická osoba pracovala déle než v době fyzické kontroly pracoviště, chtělo MPSV definici nelegální práce změnit. Připravilo novelu zákona, podle které neměla být délka výkonu práce pro určení nelegální práce rozhodná. Než však novelu projednal Fialův kabinet, narazila u legislativní rady vlády (LRV), která příslušné ustanovení rozcupovala na kusy.
LRV: Navrhované změny jsou mimo
Podle LRV byla navrhovaná definice nelegální práce systematicky chybná. Součástí zákonné definice pojmu nemůže být výkladové pravidlo „pro závěr, jedná-li se o nelegální práci, je rozhodné pouze naplnění těchto znaků a délka výkonu práce je nerozhodná“, neboť žádným způsobem nevymezuje na zákonné úrovni pojem nelegální práce. V části věty za druhým středníkem se pak upravuje, že nelegální prací není práce, kterou jiné právní předpisy dovolují, když se stanoví, že „to neplatí, pokud výkon práce naplňující znaky podle věty první mimo pracovněprávní vztah umožňují zvláštní právní předpisy“. Z podstaty věci přitom nelze za nelegální považovat jednání, které je v souladu se zákonem,
napsala ve svém stanovisku LRV.
Jak dále upozornila LRV, nelze ani konstatovat, že pro závěr, zda je práce nelegální, je nerozhodná délka výkonu práce. Z definičního znaku nadřízenosti a podřízenosti lze dovodit rovněž požadavek trvání pracovněprávního vztahu po určitou dobu, ze které závislost a podřízenost zaměstnance, stejně jako postavení slabší strany, teprve vyplyne. Pokud bude fyzická osoba konat osobně práci v podřízenosti zadavatele práce, jeho jménem a podle jeho pokynů jednorázově, po velmi krátkou dobu, nelze hovořit o kategoricky závislém postavení, které vyžaduje zvláštní pracovněprávní ochranu, rovněž tak sociální a ekonomická závislost v časově takto omezeném vztahu nevzniká,
dodala LRV s tím, že posuzování vykonávané práce musí být individuální a není možné, aby byla cestou úpravy zákona řešena případná důkazní nouze kontrolních orgánů.
Změny se budou týkat jen agentur práce
Vláda tak konec novelu schválila bez ustanovení, které měnilo definici nelegální práce. Novela tak bude jen měnit pravidla u agenturního zaměstnávání. Nově by mělo dojít ke zrušení povinného pojištění agentur práce pro případ jejich úpadku, jelikož se tento institut podle MPSV neosvědčil a paradoxně naopak podmínky agenturních zaměstnanců zhoršil. Změny by se měly týkat také podmínek pro vydání povolení ke zprostředkování zaměstnání, odpovědným zástupcům nebo praxi pro účely povolení ke zprostředkování zaměstnání.