Celní správa ČR během svých kontrol na silnicích či dálnicích zjišťuje mimo jiné, zda fyzická či právnická osoba nemá celní správou evidovaný nějaký dluh. Celníci mohou vymáhat pokuty uložené jinými státními orgány. Například Českou obchodní inspekcí.
Celní správě k vymáhání mohou být předány také pokuty a poplatky od Policie ČR, Státní zemědělské a potravinářské inspekce nebo Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
O případných dluzích vůči Celní správě ČR se lze dozvědět online. A to prostřednictvím portálu cPortálu.
Při kontrolách na silnicích a dálnicích je vysoká pravděpodobnost zjištění dlužníka, jedná se mnohdy o vysoké částky. Z velké části jde o dlužníky z řad zahraničních přepravních společností.
Kuriózní případ řešili celníci na konci října na dálnici D2 nedaleko Lanžhota. Srbská společnost dlužila za čtyři přestupky 117 000 korun, a to za opakované přetížení provozovaného vozidla. Řidič celou částku uhradil na místě. Podle výše pokut lze dovodit, že vozidlo muselo být pokaždé přetíženo minimálně o dvě tuny,
popisuje Lada Temňáková, tisková, mluvčí Celního úřadu ČR pro Jihomoravský kraj.
Dluhy jsou Celní správou ČR vymáhany také při kontrolách na letišti. Jistý muž při příletu z dovolené uhradil částku 13 500 korun za dopravní přestupek, náklady na exekuci a pokutu od České obchodní inspekce uloženou před 12 lety.