Dnes končí i lhůta pro změnu pásma paušální daně OSVČ. Kdo smí přejít?

10. 1. 2024

Sdílet

10.1.24 /3x/ Otázka, problém, otazník Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Dnes končí lhůta pro přihlášení se k paušální dani OSVČ a taky na změnu pásma. Do jiného pásma však nemůže přejít každý, kdo si to usmyslí.

Do jakého pásma se OSVČ může přihlásit

OSVČ, které chtějí být letos nově v paušálním režimu, musí nejpozději do dnešní půlnoci podat finančním úřadu oznámení o vstupu do paušálního režimu. Vzhledem k tomu, že existují tři pásma paušální daně, musí OSVČ rovněž uvést, do kterého vstupuje. Nemůže si ho však vybrat, nýbrž jej musí zvolit na základě svých loňských příjmů. 

Podmínky vstupu do určitého pásma paušálního režimu určují příjmy dosažené za předchozí zdaňovací období, nikoli předpoklady týkající se budoucnosti. Pokud jste například loni měli příjmy 1,3 milionu Kč (OSVČ s 40% paušálem) a víte, že v roce 2024 budete mít příjmy pod 1 milion Kč, musíte i tak vstoupit do druhého pásma a platit 16 745 Kč.

Kdy lze pásmo změnit

Kdo byl v paušálním režimu v loňském roce, měl příjmy dle limitu, ve kterém byl, a stále splňuje podmínky, nemusí nic řešit a stačí pouze upravit výši paušálního odvodu. Kdo však vloni přesáhl hranici příjmů svého limitu, musí podat oznámení o změně zvoleného pásma paušálního režimu a vypočítat daň i veřejná pojistná podle vyššího pásma paušálního režimu. Rozdíl je pak nutné zaplatit do lhůty pro podání daňového přiznání. Následně pak bude platit paušální daň dle nového pásma.

Zároveň platí, že kdo se kvůli vyšším příjmům posunul do vyššího pásma, musí v něm zůstat i pro aktuální zdaňovací období (přestože by třeba splňoval podmínky pro nižší pásmo). Nejde tedy například být v roce 2023 v nejnižším pásmu, zpětně jej překročit, vše dodanit a v nejnižším pásmu zůstat i v roce 2024.

Pokud se po skončení zdaňovacího období naopak například ukáže, že poplatník, který byl v druhém pásmu, měl příjmy, které odpovídaly prvnímu pásmu, může podat oznámení o jiné výši paušální daně a bude mu stanovena daň i pojistné na sociální a zdravotní pojištění podle prvního pásma, tedy bude mít nárok na vrácení přeplatků. V roce 2024 pak tato OSVČ může být v první pásmu.

Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit? Přečtěte si také:

Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit?

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).