Antimonopolní úřad prvně prošetřuje, zda firmy nezákonně neuzavřely dohodu o nepřetahování zaměstnanců (tzv. no-poaching). Cílem nebo výsledkem tohoto jednání mohlo být narušení hospodářské soutěže v oblasti lidských zdrojů.
První šetření k nepřetahování zaměstnanců
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil před několika dny první správní řízení v oblasti narušení hospodářské soutěže v oblasti lidských zdrojů. Dvě firmy jsou podezřelé z toho, že uzavřely zakázanou dohodu o tom, že nebudou oslovovat zaměstnance druhé strany dohody s nabídkou práce a nebudou najímat zaměstnance druhé strany dohody.
Že se na dohody typu no-poaching zaměří, avizoval úřad již před rokem. Protisoutěžní dohody mohou mezi sebou uzavřít i zaměstnavatelé, kteří usilují o to, aby jejich zaměstnanci neodcházeli ke konkurenci. Dva nejčastější typy protisoutěžního jednání na trhu práce jsou dohody mezi zaměstnavateli o tom, že si nebudou navzájem přebírat zaměstnance (tzv. no-poaching) nebo že si nebudou konkurovat v oblasti mzdových podmínek či dalších zaměstnaneckých benefitů (tzv. wage-fixing),
uvedl tehdy úřad ve svém informačním listu s tím, že lze důvodně očekávat, že se tyto dohody v budoucnu stanou předmětem konkrétních šetření a správních řízení.
Úřad šetří i vertikální dohodu o omezení exportu
Úřad rovněž zahájil správní řízení o možném zneužití dominantního postavení omezujícím dodávky surovin a uzavření vertikální dohody o omezení exportu, v obou případech v oblasti lesního hospodářství. V daném případě úřad prověřuje narušení hospodářské soutěže v rámci České republiky i ovlivnění obchodu mezi členskými státy Evropské unie. Zahájení správního řízení neznamená, že se účastníci řízení protisoutěžního jednání skutečně dopustili a že bude uložena pokuta. Ověřit a prokázat, zda k porušení zákona došlo, je hlavním účelem správního řízení,
uzavřel Martin Švanda, mluvčí antimonopolního úřadu.