Dosáhl důchodového věku, ale penzi nedostal. Nemá odpracované roky. Jak to bude s pojistným?

10. 5. 2022

Sdílet

2.2.24 6krát/muž, senior, dotaz, pochybnost, zamyšlený Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Nárok na starobní důchod má každý, kdo získá potřebnou dobu pojištění a dosáhne důchodového věku. Od roku 2018 činí nejvyšší důchodový věk 65 let. Co se týče minimální doby pojištění, ta je pro seniory, kteří dosáhnou důchodového věku, 35 let.

Pokud pojištěnec ke dni dosažení důchodového věku nezískal potřebnou dobu pojištění, nemůže mu být starobní důchod k tomuto dni přiznán. K přiznání důchodu může dojít případně až následně od pozdějšího data, ke kterému již potřebnou dobu pojištění získal. Jak je to však do té doby se zdravotním pojištěním?

Kdo hradí zdravotko? 

Jestliže pojištěnec dosáhl věku potřebného pro nárok na starobní důchod, o důchod požádal, avšak nebyl mu přiznán, protože nesplňuje podmínky pro přiznání starobního důchodu, platí za něj pojistné stát. Je tomu tak ale pouze v případě, že nemá příjem ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti a nepožívá žádný důchod z ciziny nebo tento důchod nepřesahuje měsíčně částku ve výši minimální mzdy.

Všechny tyto skutečnosti je nutné oznámit a doložit zdravotní pojišťovně. Na formuláři „Přihláška a evidenční list“ je potřeba vyplnit kategorii N v kolonce Plátce pojistného – stát. Pojištěnec ale musí předložit příslušný doklad od České správy sociálního zabezpečení, z něhož vyplývá, že o důchod požádal a z uvedeného důvodu nebyl pojištěnci přiznán, vysvětluje Všeobecná zdravotní pojišťovna

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).