V následujícím měsíci, tedy v květnu, nás čekají dva státní svátky. I když je zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě v platnosti už nějaký ten rok, zákazníci stále tápou, zda během nich nakoupí.
Za normálních okolností by zákaz prodeje platil pro neděli 8. května, zatímco na 1. května by se zákaz nevztahoval. Nepatří totiž do vybraných svátků, kdy musí obchodníci zavřít.
Zákaz prodeje a s ním spojená změna otevírací doby o svátcích platí pro supermarkety a hypermarkety o rozloze nad 200 metrů čtverečních, jako jsou např. Albert, obchody Billa, Kaufland, Lidl, Penny Market, Globus a většina poboček řetězce Tesco.
Zákon o prodejní době se nevztahuje na obchody s prodejní plochou pod 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny ve zdravotnických zařízeních, ale také prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště či nádraží, autobusové zastávky, a v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.
Kdy mohou obchodníci otevřít?
- 30. březen – Velký pátek
- 1. květen – Svátek práce
- 5. červenec – Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
- 6. červenec – Výročí upálení mistra Jana Husa
- 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii
Nouzový stav však situaci mění
Vzhledem k tomu, že je v České republice vyhlášen nouzový stav, a to v souvislosti s válkou na Ukrajině, situace je jiná. Nouzový stav umožní podnikatelům prodávat i 8. května v prostorách nad 200m². Platí totiž, že pokud je stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav, mohou maloobchody zůstat otevřené bez omezení.
Tedy například i velké prodejny potravin s prodejní plochou nad 200m² mohou prodávat bez omezení letos po oba květnové státní svátky. Zjednodušeně řečeno – zákon o prodejní době v maloobchodě po dobu nouzového stavu neplatí.
Přesto, že nouzový stav umožňuje podnikatelům prodávat také 8. května, většina z nich obchody neotevře. Mnozí argumentují tím, že chtějí dát odpočinout zaměstnancům. Jinde mají právě o zaměstnance nouzi.