Novela občanského zákoníku, která přináší nejen pro e-shopy řadu změn, čeká už jen na podpis prezidenta. Účinnosti novinky nabydou 30 dnů od vyhlášení ve Sbírce zákonů, čili pravděpodobně až někdy na přelomu roku.
Slevy získají přesně daná pravidla
Senát před dvěma týdny schválil návrh na změny zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku, kterými vláda implementuje evropskou směrnici “Omnibus”. Řada novinek se týká fungování e-shopů a on-line platforem. Jednou z oblastí, na které se návrh zaměřuje, je uvádění slev. Pravidla, která návrh zavádí, mají pomoci k odstranění umělého navyšování cen před slevou.
Obchodníci budou muset nově veškerá oznámení o slevě uvádět z nejnižší ceny, za kterou zboží prodávali v rozmezí 30 dnů před poskytnutím slevy. Pokud obchodník bude cenu postupně zvyšovat, může ji uvádět z ceny v době 30 dnů před prvním poskytnutím slevy. Ke zvyšování slevy musí však docházet kontinuálně bez přerušení, a to po vymezenou dobu. Opět platí, že rozhodným obdobím je 30 dnů. Pokud by ve sledovaném období došlo ke snížení ceny, následně k jejímu vrácení na původní hodnotu před slevou a opětovnému snížení ceny, pak by musela být sleva uváděna z prvního snížení ceny.
Nové informační povinnosti pro e-shopy
Online tržiště (čili samotné e-shopy či různé platformy sdružující vice prodejců) budou muset plnit některé nové informační povinnosti. Půjde například o informace o tom, zda je třetí strana nabízející výrobek nebo službu prodávajícím či nikoliv.
Online obchody budou muset dále informovat, na základě jakých parametrů jsou řazeny nabídky v případě vyhledávání. Součástí informace musí být i informace o relativní váze (poměru) těchto parametrů ve vztahu k ostatním parametrům. Za nekalou obchodní praktiku bude považováno jednání, kdy poskytovatel on-line tržiště umístí na přední pozice seznamu výsledků vyhledávání produkt, který tam umístil za úplatu, a zákazníka na placenou reklamu neupozorní.
Stejně tak bude zakázáno zveřejňovat falešné nebo zkreslené recenze a prodejci budou muset kontrolovat, že hodnocení udělili skutečně lidé, kteří si výrobek zakoupili nebo ho užili. E-shopy budou muset rovněž uvádět informace o tom, zda a jak zajišťují, aby jimi zveřejněné recenze pocházely od spotřebitelů, kteří si výrobek nebo službu skutečně pořídili.
Z e-shopů už nebudou půjčovny
Po 8 letech by též konečně mělo dojít k opravě chybné transpozice evropské směrnice do občanského zákoníku, která zaměnila způsob používání a použití zboží před odstoupením od smlouvy a následným vrácením. Špatná formulace v zákoně způsobila, že i někteří zákazníci začali dělat z e-shopů půjčovny, když zboží zakoupili, aktivně jej během 14 dnů využívali a následně odstoupili od smlouvy. E-shop jim pak musel vyplatit plnou cenu zpět, přestože zboží bylo opotřebené „jen“ běžným užíváním.
Nově slova „nakládat s ohledem na jeho povahu a vlastnosti“ nahradí slova „k tomu, aby se obeznámil s povahou, vlastnostmi a funkčností zboží". Tato úprava tak zajistí, aby zůstalo zachováno právo spotřebitele odstoupit od smlouvy i v případě, že zboží používal ve vyšší míře, než kterou vyžaduje základní seznámení se zbožím, na druhé straně pak stanoví jeho odpovědnost za případné snížení hodnoty zboží vzniklé v důsledku běžného používání zboží během lhůty pro odstoupení od smlouvy.
Změny nastanou asi až po Vánocích
Otázkou zůstává, odkdy budou změny platit, účinnosti má totiž novela nabýt 30 dnů po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Nyní norma čeká na podpis prezidenta a poté zřejmě ještě několik týdnů potrvá, že ve Sbírce vyjde. Pravděpodobně tak změny začnou platit až někdy na přelomu roku.
I kdyby se však vše urychlilo a novinky vstoupily v platnost už během předvánočního období, podle Jana Vetyšky, šéfa Asociace pro elektronickou komerci, by e-shopy implementaci změn měly zvládnou bez větších potíží, jelikož vše vědí s dostatečnou dobou dopředu. Legislativní procesy s dopadem na e-commerce sledujeme v rámci naší činnosti neustále. Proto nás novinky v ochraně spotřebitele, které jsou zahrnuté v novele připravené k podpisu pana prezidenta, nezaskočily. Bohužel se celý proces táhl dlouhou dobu a do poslední chvíle nebylo jasné, v jaké podobě bude finální verze přijata. Na obchodníky toho čeká poměrně dost, z našeho pohledu se jedná opravdu o největší změny od roku 2014, kdy nabyl účinnosti nový občanský zákoník,
uzavřel Jan Vetyška.