EET skončí, rozhodla vláda. Odmítla návrhy odborů i podnikatelských svazů

9. 3. 2022

Sdílet

14.12.22 /3x/ Pokladna, eet, prodavačka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Vláda schválila návrh ministerstva financí na zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Odmítla tak jak připomínky odborů, tak podnikatelských svazů.

Odbory i podnikatelské asociace chtěly EET zachovat

Když poslalo ministerstvo financí do připomínkového řízení návrh na zrušení EET, proti se postavily jak odbory, tak podnikatelské svazy. Zatímco odbory chtěly EET obnovit v původní podobě a zapojit do ní i další podnikatele, zaměstnavatelské svazy navrhovaly evidenci ponechat na dobrovolné bázi a podnikatele, kteří se do ní zapojí, nějak pozitivně motivovat. Vláda však dnes podpořila ministerský návrh a EET by tak měla definitivně skončit.

Většina tržeb bude bezhotovostních, tvrdí Stanjura

Nejde přitom o žádné překvapení, jelikož konec EET si vláda dala i do programového prohlášení. V programovém prohlášení vlády jsme se zavázali zrušit EET, protože přináší zbytečnou administrativu podnikatelům, které souhrnně provoz a aktualizace pokladních zařízení stojí každoročně zhruba 1,5 miliardy korun. Když si k tomu přidáte celkový náklad na straně státu za zhruba půl miliardy korun ročně, nevidím žádný důvod v EET pokračovat. Tím spíše, že ze zákona smí evidovat pouze hotovostní tržby, kterých má být oproti bezhotovostním platbám v roce 2025 podle odhadů jen asi pětina. Logicky se tak postupem času hypotetický rozpočtový přínos EET pro státní rozpočet blíží nule, komentoval ministr financí Zbyněk Stanjura.

Psali jsme: EET vyjde na 250 milionů Kč ročně, sliboval Babiš, ve skutečnosti stála 463 milionů

Dalšími výraznými faktory, které podle ministerstva snižují efekt EET, tvoří změny v nastavení daňových zákonů. Jde například o zavedení institutu paušální daně, zvýšení základní slevy na dani na poplatníka či plánované avizované zvýšení limitu obratu pro vznik plátcovství u daně z přidané na úroveň 2 miliony korun. Z výše uvedeného vyplývá, že efekt evidence tržeb v současných podmínkách je v porovnání s obdobím, kdy byla evidence tržeb zavedena, výrazně nižší a není dostačující pro znovuzavedení evidence tržeb, píše se v důvodové zprávě.

Obnovení EET by dle ministerstva přineslo jen 4,2 mld. Kč

Kdyby se EET obnovila s začátkem roku 2023, jak je aktuálně stanoveno, a tržby by začali evidovat i podnikatelé z posledních dvou fází, byl by podle ministerstva dopad na inkaso veřejných rozpočtů ve výši cca 4,2 mld. Kč (z toho 2,8 mld. Kč státní rozpočet, 1,3 mld. Kč místní rozpočty a 0,1 mld. Kč rozpočty zdravotních pojišťoven) ročně.

Psali jsme: Pod Babišem úředníci vyčíslili přínos EET na 18 mld. Kč, pod Stanjurou na 4 mld.

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).