Před spuštěním elektronické evidence tržeb (EET) Andrej Babiš, tehdejší ministr financí, sliboval, že provoz EET vyjde na 250 milionů korun ročně. Jak však nyní spočítalo ministerstvo financí, ve skutečnosti vyšly roční náklady na EET na 453 milionů korun.
Ministr i šéf finanční správy náklady podstřelili
Když Andrej Babiš jakožto ministr financí připravoval EET, na konferenci Hospodářské komory ČR v březnu 2015 řekl, že prvotní náklady na zavedení elektronické evidence tržeb dosáhnou maximálně 317 milionů korun a že roční provoz vyjde na 250 milionů Kč. O měsíc později pak dokonce tehdejší šéf Martin Janeček v rozhovoru pro server Podnikatel.cz tvrdil, že se pořizovací náklady vejdou do 50 milionů korun a že roční provozní náklady budou činit 180 mil. Kč.
Psali jsme: 50 milionů, či více než miliarda Kč? Tvrzení o nákladech #EET se neustále mění
EET vyšla na 463 milionů korun ročně
Jak ale ukazuje důvodová zpráva a zpráva RIA k návrhu zákonu, kterým se ruší EET, jak pořizovací, tak provozní náklady byly výrazně vyšší. Pořizovací náklady nakonec podle ministerstva financí činily 366 milionů korun. V souvislosti s novelou zákona o evidenci tržeb, kterým byla zavedena možnost evidování tržeb ve zvláštním režimu, vznikly ministerstvu financí další náklady na pořízení bloků účtenek ve výši 39,9 mil. Kč. V letech 2017 – 2021 navíc ministerstva financí zaplatilo náklad na účtenkovou loterii v celkové výši 231 mil. Kč.
Co se týče provozovnách nákladů, ty dle aktuálních propočtů ministerstva činily 463 milionů ročně. Náklady na zajištění technických aspektů se pohybují v rozsahu 80 – 100 mil. Kč ročně, mzdové náklady finanční správy cca 306 mil. Kč ročně, ostatní náklady (kontrolní činnost) cca 4 mil. Kč ročně. Celkem tedy přibližně 410 mil. Kč ročně za finanční správu. Za celní správu činí celkové náklady na evidenci tržeb cca 53 mil. Kč ročně (mzdové náklady, náklady na kontrolu plnění povinností evidence tržeb),
uvádí se v důvodové zprávě.
Jak doplňuje zpráva RIA, v letech 2017 – 2020 činily celkové provozní náklady ministerstva financí, finanční správy a celní správy 2,17 mld. Kč.
Vláda dnes jedná o zrušení EET
O zrušení EET bude ve středu 9. března jednat vláda. Aktuálně je EET pozastavena kvůli koronavirové epidemii do konce letošního roku. Dle plánů předchozí Babišovy vlády se EET měla znovu spustit 1. ledna 2023, kdy se do evidence měly zapojit i poslední dvě vlny podnikatelů (řemeslníci, advokáti, lékaři atd.).