Poslanecká sněmovna dnes schválila úplné ukončení elektronické evidence tržeb (EET), a to bez náhrady. Elektronická evidence tržeb by měla skončit na konci tohoto roku.
EET byla od jara roku 2020 přerušena. Důvodem byla pandemie covidu. Pozastavení mělo platit do konce letošního roku. To, zda podnikatelé evidují, je tak aktuálně zcela dobrovolné. V případě jejího neukončení by začala od příštího roku opět fungovat a rozšířila by se navíc na další obory podnikání.
EET nezůstane ani jako dobrovolná
Dobrovolnost u EET podporoval mimo jiné například Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Jak ale už dříve prohlásil ministr financí Zbyněk Stanjura, neexistuje žádná výhoda, kterou by mohl stát nabídnout těm podnikatelům, kteří by EET dál dobrovolně využívali.
Dle Ministerstva financí ČR zrušením EET poklesne administrativní zátěž podnikatelů a odpadnou jim náklady s EET spojené, zejména na pokladní zařízení a jeho aktualizaci či na internetové připojení.
Při předpokladu minimálního ročního nákladu ve výši cca 3000 Kč a celkového počtu 500 tisíc podnikatelů přijímajících hotovostní tržby a zapojených do EET po rozšíření o třetí a čtvrtou vlnu by se jednalo o souhrnnou úsporu podnikatelům ve výši cca 1,5 mld. Kč ročně.
Vládní návrh musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.
Jak šel čas s EET?
Elektronická evidence tržeb je povinná od 1. prosince 2016. První vlna se dotkla restaurací a ubytovacích zařízení. Březen 2017 pak přinesl povinnost evidovat tržby pro velkoobchod a maloobchod. Vzhledem k pandemii koronaviru dostali poplatníci z 1. a 2. vlny možnost evidenci přerušit, a to až do 31. 12. 2022. Na další vlny, které se měly dotknout například řemeslníků, advokátů či lékařů, nedošlo.