Práce načerno nese svá rizika. Při odhalení hrozí pokuty jak zaměstnavateli, tak zaměstnanci. K tomu všemu se nezohledňuje při výpočtu výše důchodu.
Mezi lidmi se šíří mýtus, který přeci jen možnost zápočtu práce načerno umožňuje. Upozorňuje na něj Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Mýtus: Práce načerno se dá do důchodu započítat, jestliže je doložena svědeckým prohlášením.
Resort práce a sociálních věcí mýtus však vyvrací. Práce tzv. načerno se nezohledňuje do výpočtu důchodu, protože za ni není odváděno pojistné na důchodové pojištění ani veden evidenční list důchodového pojištění. Svědecké prohlášení je možné uznat pouze v mimořádných případech, kdy byly doklady o zaměstnání zničeny např. při živelné katastrofě,
uvádí MPSV ČR. Svědky v takových případech musí být osoby, které s dotyčnou osobou v uvedeném zaměstnání ve stejné době pracovaly.
Pokud při přiznání důchodu nebyla započítána nějaká doba pojištění, protože ji Česká správa sociálního zabezpečení neměla v evidenci, žadatel ji může doložit kdykoliv dodatečně, a to i když už důchod několik let pobírá (může získat například potvrzení z archivu). Zápočet lze provést se zpětnou platností a vzniklý rozdíl ve výši důchodu doplatit až 5 let zpětně od data, kdy byla chybějící skutečnost řádně doložena,
uvádí ČSSZ.