Před dvěma lety se to nepodařilo, teď je to na stole znovu. Poplatek za předčasné splacení hypotéky by se měl zvýšit. Ministr financí Zbyněk Stanjura na vládě prosadil zájem bank.
Vyšší poplatek za předčasné splacení hypotéky se dostane do Sněmovny opět formou přílepku k zákonu. Už se o to v roce 2021 podobným způsobem pokoušel poslanec za ANO Jan Řehounek, který se snažil podle serveru Měšec.cz tehdy navrhovanou předlohou sjednotit pravidla pro výpočet poplatku za předčasné splacení úvěru na bydlení. To mělo v důsledku znamenat zvýšení poplatku. Návrh, který si podle serveru Peníze.cz napsaly samy banky, se však do podzimních sněmovních voleb v roce 2021 nestihl projednat.
A teď to banky zkoušejí prosadit znovu a všechny vládní strany jsou novému návrhu nakloněny. Původně chtěl Stanjura prosadit až dvouprocentní poplatek, koaliční strany se ale nakonec podle ČT24.cz dohodly na jednoprocentním poplatku.
Dnes se přitom platí pouze administrativní poplatek ve výši jednoho tisíce korun. Nově by vyšší poplatek měli platit klienti bank u nově uzavřených smluv, ale také u nových fixací. Jak spočítala Česká televize, při dvoumilionové předčasné splátce čtyři roky před koncem fixace by byl poplatek dvacet tisíc korun.
Aby si banky svůj záměr pojistily, už na konci srpna upozornily prostřednictvím České bankovní asociace (ČBA), že pokud návrh přijat nebude, výrazně zkrátí nabízené fixace: V krajním případě by banky mohly fixace úplně přestat nabízet a na místo nich sjednávat tzv. plovoucí sazbu,
zdůraznila ČBA v tiskové zprávě.
O návrhu budou jednat poslanci v polovině listopadu, v případě jeho přijetí by vyšší poplatek platil už od 1. ledna roku 2024.