Fiktivními fakturami za úklid si vydělali 27 milionů korun

Sdílet

25.11.24 2*/trest, vězení, žalář, trestanec, vězeň Autor: Deposithphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Ne každým podnikáním by se měli druzí inspirovat. Akce pod krycím názvem ANTARES odhalila skupinu osob, která se dopustila krácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Stát na dani obrala o 27 milionů korun.

Prostřednictvím účelově vytvořených řetězců firem byla fiktivně fakturována práce a služby. Tím docházelo ke krácení daně z přidané hodnoty a daně z příjmů právnických a fyzických osob.

Úspěšný „byznys“ s fiktivními fakturami utnula policie, pachatelům hrozí 12 let Přečtěte si také:

Úspěšný „byznys“ s fiktivními fakturami utnula policie, pachatelům hrozí 12 let

Co bylo předmětem podnikání?

Jednalo se o reklamní služby, úklidovou činnost, dodání zboží či dovozy osobních automobilů. Takto firmy nepravdivě deklarovaly přijatá zdanitelná plnění od tuzemských plátců daně a snižovaly daňovou povinnost.

Účelem eliminace daňové povinnosti vzniklé z titulu vlastní obchodní činnosti zcela účelově využily obchodní společnosti, a to buď přímo,  případně prostřednictvím jimi nastrčených osob. Ty pak byly zapojeny do účelových obchodních řetězců, kde pak předstíraly nákupy a prodeje zboží nebo služeb a platby za ně. 

Domovní prohlídky zajistily důkazy

Při domovních prohlídkách celníci zajistili důkazní materiál prokazující prověřovanou trestnou činnost. Šlo zejména o mobilní telefony, výpočetní techniku, razítka, platební karty, účetnictví a téměř třicet účtů do celkové výše 26 694 472 korun.

Jako náhradní hodnota za škodu způsobenou trestnou činností byly zajištěny zlaté investiční mince, 20,5 kilogramu investičního stříbra v celkové výši milion korun a směnka na částku milion a půl korun, uvádí Celní správa ČR.

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).