Jedná se především o zboží propuštěné do „celního režimu 42“. V důsledku tohoto celního režimu je možné, aby daň z přidané hodnoty byla za dodržení určitých podmínek přiznána nikoliv v členském státě dovozu, ale až v členském státě deklarované spotřeby.
Režim 42 je používán především v případech, kdy si subjekt přeje dovážet zboží původem ze třetího státu do členského státu Evropské unie, a to tak, že první členský stát Evropské unie bude místem vstupu na evropské území.
Nový nástroj na odhalení krácení daní
Finanční správa provedla analýzu dat, která se vztahují k propuštění zboží do celního režimu 42 na území jiných členských států EU, kdy deklarovaným místem spotřeby byla Česká republika. Cílem analýzy bylo, zda nejsou obcházena pravidla.
Daňové subjekty, které postupovaly v rozporu s platnými právními předpisy, kdy zboží propuštěné do celního režimu 42 patřičně nevykázaly v daňovém přiznání, byly vyzvány k nápravě podáním dodatečných daňových přiznání. Většina plátců na základě výzev správce daně takto učinila a dodatečná daňová přiznání podala.
Právě proto, že byla pochybení zjištěna, byl vytvořen nástroj pro automatizovanou detekci rizikových transakcí. Tento nástroj bude využíván za účelem pokročilé detekce zneužívání podmínek celního režimu 42.
Doporučujeme plátcům daně z přidané hodnoty, aby věnovali patřičnou pozornost správnému vykazování svých daňových povinností. V případě, že u zboží propuštěného do celního režimu 42 v jiném členském státě EU je deklarovaným státem spotřeby Česká republika, vzniká povinnost jej vykázat v daňovém přiznání k dani z přidané hodnoty jako pořízení zboží z jiného členského státu. Za stejných podmínek jako u intrakomunitárního pořízení zboží v rámci EU, vzniká i u tohoto celního režimu plátci nárok na uplatnění odpočtu daně,
uvádí Finanční správa ČR.