Firma, která se antimonopolnímu úřadu snažila výrazně ztížit až zhatit místní šetření, za to dostala od úřadu pokutu ve výši 22,5 milionu korun. Rozhodnutí nicméně ještě není pravomocné a firma se může odvolat.
Pokuta 22,5 milionu Kč za obstrukce
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil firmě Beryko skoro maximální možnou pokutu ve výši 22,5 milionu korun za to, že společnost dělala obstrukce při místním šetření. Kontrolu úřad prováděl kvůli podezření na protisoutěžní jednání při distribuci a prodeji výrobků značky Xiaomi v České republice. V průběhu šetření jeden z jednatelů společnosti odmítl inspektorům úřadu předat a zpřístupnit svůj mobilní telefon, druhý jednatel pak předal k prověření mobilní telefon a notebook, u nichž však došlo ke smazání, resp. změně obsahu těchto zařízení. Dále došlo ke skrytému smazání velké části obsahu pracovní e-mailové schránky jednoho ze zaměstnanců společnosti Beryko a ani po výzvě nebyly inspektorům zpřístupněny zálohy pracovních e-mailových schránek pracovníků společnosti Beryko,
upřesnil Martin Švanda, mluvčí ÚOHS.
Jak dále doplnil Švanda, šetření na místě v obchodních prostorách soutěžitelů je klíčovým nástrojem při odhalování zakázaných, zejména kartelových, dohod. Soutěžitel Beryko v celém průběhu místního šetření vědomě a cíleně činil řadu kroků, aby šetření Úřadu zhatil, nebo výrazně ztížil, a to přes opakovaná poučení o následcích takového jednání,
podotkl Švanda.
Pokud firma s antimonopolním úřadem nespolupracuje, může dostat pokutu až do výše 300 000 Kč nebo do 1 % z obratu dané firmy. V případě společnosti Beryko úřad udělil pokutu 22,5 milionu korun, což bylo blízko maximální hranice 1 % obratu. Závažnost provinění totiž podle úřadu zvýšila skutečnost, že šlo o úmyslně obstrukční jednání vedené záměrem neumožnit řádné prověření obchodních záznamů a že vycházelo od jednatelů a společníků šetřeného soutěžitele. Proti rozhodnutí úřadu nicméně firma může podat rozklad.
Pokuty za obstrukce už letos padaly
Pokuty za obstrukce při kontrole dostaly před několika měsíci i tři firmy, které byly podezřelé z kartelové dohody. Jednalo se o společnosti Marc, EUROTUBES a HK STEEL TRADING, které měly celkově zaplatit 959 000 Kč.