Zaměstnavatelé začnou propouštět dohodáře. Nevyplatí se jim, a to kvůli změnám, které nastanou od roku 2024. Většina firem se proto připravuje na to, že nastanou velké změny.
Jak vyplývá z nejnovějšího šetření Hospodářské komory ČR (HK ČR), jenom necelá pětina zaměstnavatelů k žádným změnám nepřistoupí. Dohodáře přitom zaměstnává 93 % českých zaměstnavatelů.
Firmy už zároveň plánují, jak vyhozené dohodáře nahradí. Práci přerozdělí mezi své zaměstnance, najmou více osob samostatně výdělečně činných, nebo nabídnou smlouvu o dílo či doporučí dohodářům, aby přešli pod pracovní agenturu. U nich jsou ale výdělky výrazně nižší.
Se změnami v pravidlech pro zaměstnávání na dohody mimo pracovní poměr počítá novela zákoníku práce a vedle toho také vládní konsolidační balíček. Zaměstnavatelé budou muset zaměstnancům na dohody nově rozvrhovat pracovní dobu alespoň tři dny předem. Dohodáři budou mít také nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendech a svátcích.
Nejvíce budou v oblasti zaměstnávání mimo pracovní poměr zasaženi senioři, studenti a matky na rodičovské, připomíná HK ČR. Dohody zmírňují nedostatek pracovníků na trhu práce a umožňují studentům získat pracovní zkušenosti, seniorům zachovat si psychické i fyzické zdraví a pocit užitečnosti ve společnosti a matkám na rodičovské udržet si znalosti z oboru, což přispívá k jejich vyšším výdělkům po návratu z rodičovské,
poukazuje viceprezidentka Hospodářské komory Jana Havrdová.
Řada sektorů se navíc bez dohod neobejde. Jsou používány třeba na sezónní práce v zemědělství nebo cestovním ruchu. Přerozdělování práce mezi zaměstnance přitom může snížit míru specializace pracovníků, a tedy i produktivitu práce,
připomíná viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Průzkum mezi zaměstnavateli
Šetření proběhlo na vzorku 402 mikro, malých, středních i největších zaměstnavatelů z různých odvětví ekonomiky a napříč všemi regiony České republiky.