Daňové přiznání za rok 2020 bylo letos možné podávat elektronicky bez daňového poradce do konce května a o měsíc déle, pokud společnost využila služeb daňového poradce. Přestože tyto termíny dávno vypršely, výsledky svého hospodaření za loňský rok ve sbírce listin nezveřejnilo téměř 85 % firem.
Předpokládáme, že velké množství firem své finanční výkazy do sbírky listin ještě doplní. Nicméně v delším časovém horizontu stále platí, že informační povinnost splní zhruba jen každá druhá firma,
uvádí analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že za posledních pět let finanční výkazy ani jednou nezveřejnila třetina českých společností.
Které firmy s mají více ke zveřejňování finančních výkazů?
Informační povinnost v období mezi lety 2015 a 2018 nesplnila zhruba polovina společností, za rok 2019 pak 61 %. Lepší přístup k plnění informační povinnosti mají akciové společnosti než společnosti s ručením omezeným. Postoj firem ke zveřejňování finančních výkazů ve sbírce listin se podstatně liší v závislosti na jejich oboru podnikání, objemu tržeb nebo registrovanému sídlu.
Informační povinnost plní spolehlivěji firmy s vyššími tržbami. Pokud firma generuje roční tržby vyšší než jednu miliardu korun, je podíl firem, které v tomto ohledu porušují zákon o účetnictví nižší než 10 %. Opačný trend lze sledovat u podnikatelských subjektů, které tržby neuvádí. V této skupině firem informační povinnost neplní zhruba 80 % subjektů.