Aktuálně vychází minimální výše důchodu na 4810 Kč. Po změnách, která plánuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), by nyní činila 8080 Kč.
Minimální důchod výrazně vzroste
Jedno z opatření důchodové reformy tvoří i zvýšení garantované výše důchodů. Minimální důchod vzniká součtem minimální výše procentní výměry důchodu (770 Kč) a základní výměry, která je pro všechny stejná a dosahuje 10 % průměrné mzdy v ČR. Například v letošním roce je tak minimální důchod 4 810 Kč. Způsob stanovení minimální penze by se však měl změnit.
Základní výměra by se sice měnit neměla, a nově by se měla zvýšit minimální procentní výměra na 10 % průměrné mzdy. Pokud by byla změna platná už letos, minimální důchod v roce 2023 by činil 8080 Kč. Nárok na minimální důchod bude mít každý, kdo získal pojištěnou dobu 35 let a dosáhl důchodového věku. Opatření cílí na podporu důchodců s nejnižšími penzemi, kteří většinu života pracovali nebo pečovali o někoho jiného, ale měli velmi nízké příjmy,
vysvětluje MPSV.
Co se týče průměrné výše starobního důchodu, ta aktuálně činí 19 438 Kč. Po letošní červnové valorizaci by pak hodnota průměrného starobního důchodu měla přesáhnout hranici 20 tisíc korun.
Věk odchodu do důchodu se prodlouží
Důchodová reforma obsahuje i další změny, třeba úpravu věku odchodu do důchodu nad dnešních 65 let. Hranice důchodového věku se má nově posouvat, pokud se podle dat Českého statistického úřadu bude prodlužovat věk dožití. Úprava věku odchodu do důchodu se má dotknout od roku 2031 osob narozených po roce 1965.