Havlíčkův plán na lithiové gigafactory je plivnutím do obličeje, tvrdí nábytkáři

1. 9. 2021

Sdílet

13.3.23 /3x/ Vztek, hněv, stres, šok, agrese Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Asociaci českých nábytkářů (AČN) se nezamlouvá projekt vybudování gigafactory na výrobu baterií pro elektromobily a velkokapacitní úložiště elektřiny, který před týdnem představilo ministerstvo průmyslu a obchodu, a jeho podpora ze strany státu. Podle AČN je plivnutím do tváře podnikatelům, kteří v ČR desítky let podnikají a poctivě platí daně.

Havlíček chce kvůli lithiu vytvořit gigafactory

AČN odmítá projekt gigafactory a zvýhodňování nadnárodních podnikatelských subjektů na úkor českých podnikatelů v Česku. Jde o reakci na plán využití lithia, který minulý týden představil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Ambicí stávající vlády v oblasti lithia totiž není vytěženou rudu prodávat na světových trzích, ale chce vytvořit celý produkční řetězec. V ČR tak vzniká ve spolupráci s ČEZ unikátní hodnotový řetězec, který nemá obdoby, protože my bychom byli schopni zvládnout těžbu lithia, zpracování lithia, následně jeho dodávky do gigafactory, uvedl Karel Havlíček a dodal: Pro úplnost, továrnu chystáme v kapacitě 25 až 55 gigawatt hodin a kapacita lithia na Cínovci by mohla být okolo 30 gigawatt hodin. To znamená, že v podstatě vše by se dalo zpracovat jenom v rámci této gigafactory.

Aktuálně se nicméně teprve řeší metoda, jak lithium z ložiska, které se nachází na Cínovci, získávat. Jde o klíčovou věc proto, aby byl představený projekt vůbec konkurenceschopný.

AČN odmítá podporu montoven

Právě nejistota ohledně úspěchu projektu je jedním z protiargumentů AČN. Neúměrně vysoká podpora do montoven zaplacená z daní subjektů, které v ČR dlouhodobě působí, poškozuje tradiční české podnikatele včetně výrobců nábytku. AČN vyzývá všechny politiky napříč politickým spektrem – zastavme budování montoven, doplnila AČN v tiskové zprávě.

Gigafactory pokřiví trh práce, tvrdí AČN

Pokud gigafactory získá pobídku až do výše jedné pětiny nákladů, pokřiví to podle AČN trh práce. Jak upozorňuje AČN, v první fázi budou tyto výrobny přetahovat zaměstnance z jiných odvětví, a to za peníze, které ostatní subjekty zaplatily a platí na daních. Je snadné si domyslet, že s takovouto podporou bude pro kolos značné velikosti snadné přeplatit své zaměstnance, aby je přetáhl z jiných odvětví. Zaměstnanci si však vyšší platy nebudou užívat dlouho. Jakmile se situace uklidní, tradiční zaměstnavatelé z trhu zmizí, sníží se i platy těchto zaměstnanců. A to v případě, že takovéto „gigafactory“ český stát poskytne podporu mnoha desítek miliard korun zaplacených z daní subjektů, které v ČR desítky let podnikají a poctivě platí daně. Takový přístup je plivnutí do tváře všem těmto podnikatelům, uzavřela AČN.

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).