Vyšší náklady, vyšší administrativa či nejasnosti přiměly většinu českých firem propustit lidi pracující na dohody. Vyplývá to z aktuálního šetření Hospodářské komory ČR mezi 457 společnostmi.
Šetření ukázalo, jak se legislativní změny, které přinesl zákoník práce a posléze i konsolidační balíček, ve firmách projevily. Zaměstnavatelé snížili počty uzavřených dohod. Práci přerozdělili mezi ostatní zaměstnance, najali osoby samostatně výdělečné činné nebo převedli dohody na zkrácené či plné pracovní úvazky.
Počty dohodářů snižovaly nejvíce velké firmy, které mají více než 250 zaměstnanců. Nejcitlivěji reagovaly firmy působící v osobních službách, ze kterých k žádným změnám v zaměstnávání na dohody nepřikročila pouhá pětina, zatímco v ostatních odvětvích je podíl těchto firem výrazně vyšší. Zhruba 30 % zaměstnavatelů uvedlo, že v jejich firmách neměly vládní změny na zaměstnávání pracovníků na dohody žádný vliv.
Firmy na úpravy zareagovaly víceméně tak, jak avizovaly loni v létě s tím, že nakonec zaměstnaly méně pracovníků na IČO a na jiné typy smluv, než původně plánovaly. Reakce firem na změny u dohod byla oproti jejich původním očekáváním mírnější i proto, že k dalším pro firmy nákladným a administrativně náročným úpravám má dojít až od letošního prvního července,
uvedl viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza.
Změny u dohod
Zaměstnavatelé musí zaměstnancům na dohody nově rozvrhovat pracovní dobu alespoň tři dny dopředu. Dohodáři mají nově nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendech a svátcích. Od 1. července 2024 bude také zavedena povinnost zaměstnavatelů ohlašovat dohodáře ČSSZ. Zároveň při souběhu dohod u více zaměstnavatelů a překročení limitu vznikne povinnost z odměny odvádět sociální a zdravotní pojištění a zaměstnavatel ho bude muset zpětně doplatit.
Vláda na základě argumentů zástupců podnikatelů připravuje odklad nových pravidel na příští rok. O úpravách dohod by mohla jednat už tento týden.