Hodinová nebo půlroční. Jak dlouhou si můžete vzít dovolenou?

14. 8. 2023

Sdílet

14. 8.23 4x/Dovolená, otázka, nejistota, cestování Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Dovolenou si zaměstnanci nejčastěji vybírají právě nyní, v prázdninových měsících. Od roku 2021 se dovolená přepočítává přesně na hodiny, ale v zákoníku práce je její délka stále vyjádřena v týdnech. Nárok na dovolenou vychází z počtu odpracovaných hodin a hodnotí se zde i neodpracované hodiny jako například pracovní neschopnost. 

Jak píší Finance.cz, tak dovolená by měla být určována a čerpána v rozsahu celých dnů, resp. celé denní směny (denní pracovní doby) zaměstnance. Dovolenou však lze čerpat i v menším rozsahu, a to v rozsahu poloviny směny, tedy jako půlden. Kratší už ne. Pouze pokud zbude třeba na konci roku dovolená v kratším rozsahu, třeba dvou či tří hodin, a nebude převedena k čerpání do dalšího kalendářního roku, může dovolená činit i méně než polovinu pracovní směny zaměstnance, třeba hodinu, nebo dvě hodiny. Není tomu tedy tak, že když se dovolená podle nových pravidel od roku 2021 přepočítává na hodiny, může být dovolená čerpána po jednotlivých hodinách. 

Dovolená má být zaměstnanci určena a zaměstnancem vyčerpána v kalendářním roce, za který náleží. Není-li to možné pro naléhavé provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo pro překážky v práci na straně zaměstnance (např. dočasná pracovní neschopnost, mateřská dovolená, rodičovská dovolená), má být dovolená vyčerpána v následujícím kalendářním roce. Takto by mohl zaměstnanec u zaměstnavatele, kde se uplatňuje dovolená ve výměře 5 týdnů za rok, čerpat v celku až 10 týdnů dovolené – 5 týdnů z předešlého kalendářního roku a 5 týdnů z aktuálního roku. 

Na delší dovolenou mají nárok pedagogičtí a akademičtí pracovníci ve školství, takže u nich by v uvedeném případě dovolené naspořené za dva roky mohla celková dovolená činit až 16 týdnů. Zákon o vysokých školách upravuje i nárok na tzv. vědeckou dovolenou. Obvykle se jí takto v praxi říká, zákon ji však přesně nazývá tvůrčím volnem. Akademickému pracovníku vysoké školy se na jeho žádost poskytne tvůrčí volno v délce šesti měsíců jedenkrát za sedm let, nebrání-li tomu závažné okolnosti týkající se plnění vzdělávacích úkolů vysoké školy. Po dobu tvůrčího volna náleží akademickému pracovníku mzda (a ne náhrada mzdy jako u dovolené). (Finance.cz)

Žádá u zaměstnavatele dovolenou ze dne na den. Musí mu vyhovět? Přečtěte si také:

Žádá u zaměstnavatele dovolenou ze dne na den. Musí mu vyhovět?

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).