Hoteliéra, který zakázal vstup dětem do 15 let, se zastal soud. Nejde o diskriminaci

9. 6. 2022

Sdílet

9.6.22 2krát/ muž, odmítnutí, vyděšení, děs, muž Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost České obchodní inspekce, která se týkala domnělé diskriminace na základě věku. Hotel s wellness službami totiž odmítal ubytovávat děti do 15 let.

Nejvyšší správní soud se ale provozovatele hotelu zastal. Zařízení tak není povinné děti ubytovávat, pokud pro to má legitimní důvody, jedná transparentně a odpovídá to jeho obchodnímu modelu.

Dětem do 15 let vstup zakázán. Je to v pořádku? 

Česká obchodní inspekce uložila provozovateli wellness hotelu s nudistickou zónou pokutu za to, že neumožňoval ve svém zařízení pobyt dětem mladším patnácti let. V katalogu s cenami ubytování bylo doslova uvedeno: „Pro váš klid a pohodu neumožňujeme pobyt dětem mladším 15-ti let“.

Provozovatel hotelu se ale bránil a poukazoval na to, že smyslem takového opatření je zajistit hotelovým hostům klidné a tiché prostředí, které jim umožní ničím nerušenou relaxaci. Podle České obchodní inspekce ale paušální vyloučení všech osob mladších patnácti let z ubytovacích služeb nepředstavuje přiměřený prostředek k dosažení cíle. 

Nejedná se o diskriminaci

Podle rozhodnutí soudu ale nelze v tomto jednání spatřovat porušení zákazu diskriminace. Nenaplnilo totiž znaky skutkové podstaty přestupku podle § 24 odst. 7 písm. c) zákona o ochraně spotřebitele, neboť se nejedná o diskriminaci ve smyslu § 6 téhož zákona. Soud zohlednil především povahu poskytovaných služeb, jejich zastupitelnost na trhu a transparentnost jednání provozovatele hotelu.

Soud na rozdíl od České obchodní inspekce dospěl k závěru, že vyloučení osob mladších patnácti let z ubytovacích služeb představuje přiměřený a nezbytný prostředek vedoucí k cíli, kterým má být v případě tohoto hotelu zajištění klidného a tichého prostředí vhodného k relaxaci, uvedla k rozsudku soudkyně Nejvyššího správního soudu Lenka Krupičková.

Alternativy navržené Českou obchodní inspekcí, tedy vykázání dětí rušících hosty a dětí, u nichž existují v tomto směru důvodné obavy již při vstupu do hotelu, či oddělení wellness zóny od ubytování, jsou dle soudu z hlediska dosažení tohoto cíle a smyslu podnikatelského záměru  nevhodné, případně nerealizovatelné. 

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).