V sobotu 17. února 2024 nabude účinnosti takzvané nařízení DSA zaměřené na fungování online zprostředkovatelských služeb. Na dodržování nových pravidel bude dohlížet Český telekomunikační úřad.
Nařízení přiznává nová práva uživatelům těchto služeb a oni tak nad nimi získají větší kontrolu. Mezi online zprostředkovatelské služby patří poskytovatelé připojení k internetu, cachingové služby, internetová tržiště, sociální sítě, cloudové služby, online platformy, webový hosting nebo internetové vyhledávače.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela k tomu dodává, že digitální služby jsou součástí našeho každodenního života a využíváme je nejen k zábavě, ale také v podnikání. Naším cílem je, aby bylo online prostředí co nejvíce bezpečné, proto jsme připravili zákon o digitální ekonomice, díky kterému uživatele lépe ochráníme a menším firmám pomůžeme zajistit spravedlivější prostředí pro jejich podnikání,
doplnil.
K novým pravidlům patří například:
- na online tržištích už nemohou prodávat prodejci, o nichž nemá poskytovatel služby dostatek informací
- online platformy nesmí cílit reklamu na děti
- platforma nemůže smazat příspěvek, aniž by uvedla důvod
- musí být zajištěn jednoduchý mechanismus nahlašování nezákonného obsahu a poskytovatel platformy se oznámením musí zabývat
Ministerstvo průmyslu a obchodu dodává, že většiny povinností jsou zproštěny malé a mikro podniky a povinnosti jsou odstupňovány podle velikosti subjektů s tím, že kontrola a vymáhání některých povinností podle DSA bude spadat i pod Úřad pro ochranu osobních údajů.
Koordinátorem digitálních služeb v ČR byl určen Český telekomunikační úřad. Jak psal dříve náš sesterský server Lupa.cz, není to přitom první rozšíření pravomocí v důsledku evropské regulace. Už nyní ČTÚ vykonává dohled nad dodržováním evropských nařízení P2B (online platformy a internetové vyhledávače) a TCO (v systému potírání šíření teroristického obsahu online), nově získává část pravomocí z DGA (akt o evropské správě dat) a očekává, že v budoucnu dostane i působnost mimo jiné ve vztahu k nařízení CSA (boj proti pohlavnímu zneužívání dětí). Na bedra vysočanského úřadu s pěti sty zaměstnanci tak stát přenáší nové úkoly vyplývající z nároků Bruselu.