Důchody je možné vyplácet několika způsoby. Důchody a poštovní poukázky jsou doručovány buď na adresu příjemce, nebo jsou vypláceny na poště, kde si je penzisté vyzvednou. Důchody je ale také možné zaslat bezhotovostně na bankovní účet.
V případě prvního způsobu vyplácení penze se však může stát, že si jej důchodce nebude moci z jakéhokoli důvodu delší dobu vyzvednout. Peníze tak zůstanou na poště. Doba, po kterou může pošta peníze uschovat, je však omezená.
Jak dlouho může ležet důchod na poště?
Pokud si poživatel důchodu peníze nevyzvedne v aktuálním výplatním termínu, je možné je na poště uložit. Standardně jsou uloženy na původní ukládací poště. Doba, po kterou mohou být peníze uloženy, jsou 3 měsíce. Pak se peníze vrací zpět České správě sociálního zabezpečení.
V případě, že se peníze vrátí zpět na sociálku, je poživatel důchodu o této skutečnosti písemně informován. V dopise jsou zároveň informace o tom, jak postupovat, aby byly zadržené peníze vyplaceny.
Bezhotovostní platba takové potíže eliminuje
Zasíláním peněz na účet se penzista výše popsané situaci vyhne. Pokud se pro tento způsob rozhodne a chce jej tedy změnit, musí podat následující tiskopis:
- Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu nebo
- Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice.
Tiskopis, včetně případných požadovaných příloh, je možné odeslat elektronicky po přihlášení na ePortál ČSSZ nebo prostřednictvím datové schránky fyzické osoby, případně vlastnoručně podepsaný tiskopis doručit kterékoliv OSSZ.
Bezhotovostní výplaty důchodů jsou stále v kurzu
Server Podnikatel.cz v rámci ankety zjišťoval, jakým způsobem si poživatelé důchodů, kteří jsou zároveň jeho čtenáři, nechávají penzi vyplatit. Ankety se zúčastnilo 19 496 respondentů. I přesto, že je hotovostní způsob výplaty důchodu zpoplatněn, stále se najde určité procento seniorů, kteří volí tento způsob. Jedná se o 11 procent respondentů. 89 procent respondentů pak upřednostňuje bezhotovostní platbu.