Osoby samostatně výdělečně činné musí povinně hradit zálohy na zdravotní pojištění v dané výši. Mohou však také zažádat o její snížení. Jak na to?
Pokud chce OSVČ snížit zálohy na zdravotní pojištění, je třeba o snížení zálohy požádat na předepsaném formuláři. Pojišťovna žádosti může, ale také nemusí vyhovět. Je totiž nutné splnit zákonem stanovené podmínky.
OSVČ může požádat o snížení záloh, jestliže zjistí, že příjem po odpočtu výdajů připadající v průměru na jeden kalendářní měsíc v období od 1. ledna kalendářního roku do konce kalendářního měsíce, předcházejícího podání žádosti, nejméně však v období tří po sobě jdoucích kalendářních měsíců, je nejméně o jednu třetinu nižší, než příjem připadající v průměru na 1 kalendářní měsíc v předcházejícím roce, v němž alespoň po část měsíce byla vykonávána samostatná výdělečná činnost.
Zdravotní pojišťovnasníží zálohu na dobu nejdéle do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž byl nebo měl být podán přehled o výši daňového základu.
Žádost o snížení zálohy nemůže OSVČ podat v lednu, únoru a březnu. Vtěchto měsících totiž není splněna podmínka období, ve kterém se sleduje dosažený příjem po odpočtu výdajů, tzn. období od 1. ledna kalendářního roku do konce kalendářního měsíce předcházejícího podání žádosti, nejméně však období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců.
Snížit není možné zálohy placené ve výši minima, pokud je daná OSVČ povinna minimum dodržet. Minimální záloha na zdravotní pojištění pro rok 2024 je 2968 Kč.
Kdo nemusí platit zálohy na pojistné?
Zálohy neplatí ten, kdo je po celý kalendářní měsíc současně zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jeho příjmů. Státní pojištěnci neplatí jako OSVČ zálohy jen v prvním kalendářním roce své činnosti.
Měsíční zálohy neplatí:
- OSVČ, která je zároveň zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů. Takováto osoba zaplatí pojistné do osmi dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být podán přehled o výši daňového základu za kalendářní rok, za který se pojistné platí.
- OSVČ, která je po celý kalendářní měsíc uznána práce neschopnou nebo jí byla nařízena karanténa podle zvláštních právních předpisů.
- v prvním kalendářním roce podnikání ta OSVČ, která zahajuje samostatnou výdělečnou činnost a zároveň je za ni plátcem pojistného stát. Tato osoba pojistné zaplatí do osmi dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být podán přehled o výši daňového základu za kalendářní rok, za který se pojistné platí. V letech následujících už je tato OSVČ povinna zálohy platit, a to ve výši vypočtené v přehledu.