Také OSVČ s paušální daní mají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jak se počítá?

17. 7. 2023

Sdílet

17.7.23 /2x/ Otázka, otazník, nejistota, přemýšlení, nevím Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

O podporu v nezaměstnanosti mohou žádat i uchazeči, kteří působili jako OSVČ v paušálním režimu. Postup pro stanovení výše podpory je pak obdobný jako u ostatních uchazečů.

Jaký je vyměřovací základ pro OSVČ s paušální daní

Také OSVČ v paušálním režimu se může stát uchazečem o zaměstnání, pokud splní zákonem stanovené podmínky. Jednu z těchto podmínek tvoří splnění doby důchodového pojištění v rozhodném období, kterým jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání (rozhodné období), a to v délce alespoň 12 měsíců zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností (doba důchodového pojištění).

Výše podpory v nezaměstnanosti a také podpory při rekvalifikaci se pak u uchazeče o zaměstnání (který naposledy před zařazením do evidence vykonával samostatnou výdělečnou činnost) stanoví procentní sazbou z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období na 1 kalendářní měsíc, a to bez ohledu na to, zda se jedná o uchazeče o zaměstnání, který byl před zařazením do evidenci uchazečů o zaměstnání jako OSVČ poplatníkem v paušálním režimu.

Jak upřesnilo serveru Podnikatel.cz ministerstvo práce a sociálních věcí, u OSVČ v paušálním režimu se za roční vyměřovací základ považuje úhrn měsíčních vyměřovacích základů, z nichž byly placeny zálohy na důchodové pojištění v rámci paušální zálohy. V roce 2022 u OSVČ v paušálním režimu ve všech 12 měsících činil vyměřovací základ 134 256 Kč (měsíční vyměřovací základ činil 11 188 Kč).

Od roku 2023 byla zavedena další dvě pásma paušální daně. Pro první pásmo platí nyní měsíční vyměřovací základ 11 594 Kč, pro druhé 25 500 Kč a pro třetí 39 000 Kč.

Procentní podpora je stejná jako u zaměstnanců

Procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Procentní sazba podpory při rekvalifikaci činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

Kdo bude na „pracáku“ opakovaně, bude muset pracovat déle, aby měl nárok na podporu Přečtěte si také:

Kdo bude na „pracáku“ opakovaně, bude muset pracovat déle, aby měl nárok na podporu

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).